| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Wynagrodzenie pracownika tymczasowego

Wynagrodzenie pracownika tymczasowego

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest bezpośrednio przez agencję pracy i to właśnie agencja wypłaca takiemu pracownikowi wynagrodzenie. Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Również według prawa pracownicy agencyjni nie powinni w żadnym zakresie być traktowani mniej korzystnie od tych etatowych, zatrudnionych przez pracodawcę na podobnych stanowiskach. W celu uniknięcia dyskryminacji płacowych przedsiębiorca wcześniej informuje agencję o stosowanym systemie wypłacania pensji. Na tej podstawie ustala się także wysokość wynagrodzenia dla pracownika tymczasowego. Wszystkie wyżej wymienione kwestie formułowane są nie jak w przypadku tradycyjnego stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, lecz pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a agencją pracy. Bierze więc ona na siebie praktycznie wszystkie formalności i negocjacje.

Zobacz: Praca tymczasowa w okresie letnim

Pracownik zostaje następnie powiadomiony o ustaleniach i dopiero po ich zaakceptowaniu może zdecydować się na zawarcie umowy.

Do trzech razy sztuka?  

Należy też pamiętać, że jest kilka różnic pomiędzy „zwykłą” umową o pracę, a tą tymczasową.

Jedną z najważniejszych z nich jest zapis Kodeksu pracy wprowadzający ograniczenie dotyczące zawierania kolejnych kontraktów na czas określony. – Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na fakt, że podpisanie z tym samym pracodawcą trzeciej umowy pod rząd na czas określony powoduje, że w świetle prawa i tak automatycznie staje się ona umową na czas nieokreślony, ze wszystkimi tego skutkami i zobowiązanym dla obu stron – wyjaśnia Rafał Dryla z GP People.

Co ważne takie zasady nie dotyczą umów między pracownikiem a agencją pracy. Zgodnie z prawem jako agencja zatrudnienia możemy zawrzeć z jedną osobą nawet kilkanaście umów na czas określony pod rząd w ciągu 18 miesięcy i żadna z nich nie stanie się umową na czas nieokreślony. To ogromne ułatwienie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, którzy się do nas zgłaszają  – dodaje.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK