REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy tymczasowi - mity

Pracownicy tymczasowi - mity. / Fot. Fotolia
Pracownicy tymczasowi - mity. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy tymczasowi często przedstawiani są jako gorsi od pracowników zatrudnianych na stałe. Czy mity dotyczące tego typu pracowników można obalić?

Mity o pracownikach tymczasowych

Pracownik tymczasowy – nielojalny, mało zaangażowany, z niską motywacją. Czy na pewno tak bardzo się różni od pracownika zatrudnionego na stałe? Obalamy mity o pracownikach tymczasowych - czy wierzysz w któryś z nich?

Autopromocja

Tymczasowy, czyli na chwilę

Zgodnie z prawem, pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencję maksymalnie na okres 18 miesięcy w ciągu kolejnych 3 lat u jednego pracodawcy użytkownika. Półtora roku to wcale nie taka krótka chwila, a może okazać się doskonałym okresem próbnym – mówi Aneta Dziadkowiec, HR Manager w agencji pracy Jobs Plus. Możesz „przetestować” pracownika, zanim sam go zatrudnisz na stałe – a pracownik może przekonać się, czy to organizacja dla niego. Wielu pracowników tymczasowych świetnie odnajduje się w miejscu pracy i zostaje zatrudnionych na stałe.

Tylko agencja ma wobec niego obowiązki

Praca tymczasowa to świetne rozwiązanie dla pracodawcy, bo agencja bierze odpowiedzialność za większość spraw formalno-prawnych. Ale pracodawca użytkownik też ma obowiązki: odpowiada nie tylko za kwestie organizacyjne (np. BHP), ale przede wszystkim atmosferę pracy. Postawa „wymagam tylko od innych, a nie od siebie” w tym przypadku zupełnie się nie sprawdza. Pracownika tymczasowego zawsze traktuj na równi z innymi i zrób wszystko, by dobrze się czuł w twojej firmie. Jeśli zbudujecie partnerski układ, zyskasz cennego pracownika lub ambasadora swojej marki, gdy już się rozstaniecie.

Polecamy produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Można mu mało zapłacić

Co ważne, pracownik tymczasowy powinien być wynagradzany na równi z osobami zatrudnionymi bezpośrednio w twojej firmie. Przyznajesz swojemu zespołowi premie czy prezenty? Weź pod uwagę również pracowników tymczasowych. Jeśli ich pominiesz, prawie pewne jest, że poczują się źle traktowani, a ich motywacja do pracy spadnie. Zgodnie z obowiązującym prawem, masz zresztą obowiązek równego traktowania pracowników stałych i tymczasowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętasz powiedzenie: „skąpy dwa razy traci?”. Musisz mieć świadomość, że proponując kwoty poniżej przeciętnej, może otrzymać pracowników… poniżej przeciętnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Nie jest częścią zespołu

Myślisz, że skoro formalnie to nie twój pracownik, to nie musi się integrować z resztą zespołu? Nie potrzebuje szkoleń, wspólnych wyjazdów, firmowych imprez? Nic bardziej mylnego. Pracuje dla ciebie, czyli jest składnikiem sukcesu twojej firmy – częścią zespołu, który działa na korzyść biznesu. Jasne więc, że w twoim interesie jest, by pracownik tymczasowy nie był wyalienowany i integrował się z pozostałymi – tylko w ten sposób pracownicy tworzą całość. Dzięki temu będzie czuł się jeszcze lepiej, pracował produktywniej, efektywniej…

Ma mniejsze wymagania (pod każdym względem)

Co z tego, że jego kontrakt jest tymczasowy. Taki pracownik, jak wszyscy, chce pracować w dobrych warunkach, być szanowanym w pracy i nieźle zarabiać. I jeszcze jedno: tak, zależy mu na zatrudnieniu. Czasem szczególnie mocno, jeśli dostał szansę powrotu na rynek pracy, sprawdzenia się, lub gdy w grę wchodzi szansa na stałą współpracę. Obydwie strony mogą z tego skorzystać!

Praca tymczasowa - wady i zalety

Źródło: Jobs Plus

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA