| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Praca tymczasowa to taka forma zatrudnienia, która charakteryzuje się trójstronną umową zawieraną pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą użytkownikiem. Oto najważniejsze informacje dla pracowników tymczasowych.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Praca tymczasowa

Obecnie na rynku działa ponad 5 tysięcy agencji pracy tymczasowej, co daje dobry wynik na rynku europejskim, a konkretnie trzecie miejsce. Dla porównania w roku 2004 rynek liczył 867 agencji.

Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej umowie, zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej, osobą szukającą zatrudnienia – pracownikiem i klientem agencji – pracodawcą użytkownikiem.

Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

W praktyce: agencja zatrudnia pracownika tymczasowego (staje się dla niego pracodawcą), a następnie kieruje go do klienta – pracodawcy użytkownika, u którego wykonywana jest praca. Kwestie formalne są regulowane Ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i określane w umowie. Czas pracy może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy – maksymalnie 36 miesięcy. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Zawarcie tego rodzaju umowy daje takie same prawa jak w przypadku innych pracowników, pracujących na podstawie umowy, tj. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. To oznacza, iż agencje najczęściej jako formę zatrudnienia wybierają umowę o pracę, tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych: umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Jak sprawdzić wiarygodność agencji?

Agencje działające legalnie posiadają wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzą WUP-y. Aby móc działać na rynku, muszą spełniać kilka warunków: zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez marszałka województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.

Zadaj pytanie na FORUM

W jakich branżach praca tymczasowa jest popularna?

Agencje rekrutują do pracy w Polsce i za granicą. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są również w branży produkcyjnej, spożywczej, logistycznej czy branżach związanych z handlem.

Źródło:

http://okap.org.pl/files/10083952100822082014093010_LAT_PRACY_TYMCZASOWEJ_W_POLSCE_Prezentacja.pdf

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »