REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Praca za granicą

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Wysokie stawki godzinowe sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa pracę za granicą i decyduje się ją podjąć. Szukanie nowego pracodawcy można zacząć w docelowym miejscu pracy za granicą, ale nie daje nam to 100% szansy na powodzenie, oprócz tego wiąże się to z ryzykiem: poniesienia kosztów i brakiem zatrudnienia, a nawet natknięcia się na  nieuczciwe firmy wykorzystujące obcokrajowców. Z pewnością bezpieczniejszym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Autopromocja

Którą agencję wybrać?

W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów tego typu firm. Różnią się one między sobą obowiązkami i uprawnieniami, oraz ofertą dla kandydatów. Na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wyróżniamy:

  1. Agencje pośrednictwa pracy - zajmują się pośrednictwem pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pośrednictwem obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych; pomagają w skontaktowaniu odpowiedniego kandydata z przyszłym pracodawcą;
  2. Agencje doradztwa personalnego – świadczą płatne usługi doradcze pracodawcom szukającym pracowników;
  3. Agencje poradnictwa zawodowego - udzielają informacji mających na celu pomoc w podejmowaniu trafnych  decyzji zawodowych, w tym pomoc w wyborze zawodu i miejsca zatrudnienia oraz doborze kandydatów do pracy na określone stanowiska;
  4. Agencje pracy tymczasowej - zatrudniają pracownika i delegują go w ramach pracy tymczasowej do przedsiębiorstwa (pracodawcy-użytkownika) w Polsce lub za granicą, na określone w umowie stanowisko.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Przed kontaktem z agencją

Na początku należy sprawdzić, czy wybrana firma posiada certyfikat poświadczający wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ), prowadzonego przez odpowiedniego Marszałka Województwa. Certyfikat ten nie jest wymagany dla agencji działających w ramach swobody świadczenia usług pochodzących z zagranicy, z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii. Tego rodzaju agencje są jedynie zobowiązane informować Marszałka o swojej obecności w Polsce. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, dobrym źródłem Informacji na temat agencji mogą być Wojewódzkie Urzędy Pracy, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Warto sprawdzić również nieoficjalne kanały informacji: portale i fora internetowe, gdzie opiniami często wymieniają się osoby, które korzystały wcześniej z usług danego pośrednika.

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas pierwszego spotkania w agencji pracy

Kiedy po wstępnej weryfikacji zainteresowany udaje się na pierwsze spotkanie w agencji pracy, kolejnym elementem, który powinien sprawdzić, jest posiadanie przez wybraną agencję umowy zawartej z pracodawcą, który ma docelowo zatrudnić pracownika lub u którego ma on pracować. Nie bez znaczenia jest też staż firmy i adekwatne doświadczenie w swojej branży. Przed podpisaniem umowy należy zbadać wszystkie kontrowersyjne zapisy, których konsekwencji nie jest się pewnym. W takiej sytuacji można udać się po poradę prawną bądź skontaktować się z Departamentem Rynku Pracy MPiPS.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podsumowując, podczas sprawdzania wiarygodności agencji pracy, do najważniejszych elementów weryfikacji należy: sprawdzenie certyfikatu KRAZ, sprawdzenie czy agencja posiada umowy z zagranicznymi / zewnętrznymi pracodawcami, weryfikacja dostępnych w Internecie opinii na temat agencji oraz dokładne prześwietlenie umowy pod kątem zgodności z prawem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecany jest kontakt ze specjalistą : prawnikiem bądź np. pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Czas spędzony na dokładnym sprawdzeniu przyszłego pracodawcy bądź pośrednika, to coś, co się opłaca. Pozwala uchronić się przed nieuczciwym przedsiębiorcą i rozczarowaniem związanym z niedogodnymi warunkami zatrudnienia. Przewidziane dla nieuczciwych pośredników pracy kary są wysokie, ale wciąż dochodzi do nadużyć i łamania przepisów. Jak w każdej dziedzinie, także przy tej formie zatrudnienia warto być ostrożnym.

Praca tymczasowa w okresie zimowym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA