REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motywowanie pracowników tymczasowych

Stępkowska Anna
Motywowanie pracowników tymczasowych. /Fot. Fotolia
Motywowanie pracowników tymczasowych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres letni często w wielu firmach charakteryzuje się zwiększoną produkcją. Jednym z pomysłów mających na celu radzenie sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na większą liczbę pracowników jest zatrudnianie pracowników tymczasowych. Istotną rolę w okresie wakacyjnym odgrywa motywowanie pracowników sezonowych. Jakie systemy motywacyjne się sprawdzają i jak może pomóc agencja pracy tymczasowej?

Motywowanie pracowników tymczasowych

Jestem menedżerem działu HR w dużej firmie produkcyjnej z branży automotive. W związku ze zwiększoną produkcją w sezonie letnim postanowiliśmy włączyć pracę tymczasową w naszą politykę personalną. Motywowanie pracowników to jedno z priorytetowych zagadnień, jakim zajmuje się dział, którym zarządzam. Regularnie udoskonalamy nasze wewnętrzne systemy motywacyjne. W obecnej sytuacji zastanawiam się, w jaki sposób możemy wpływać na motywację pracowników sezonowych oraz jak może nas w tym wspomóc nasz dostawca, czyli agencja pracy tymczasowej?

Autopromocja

Zobacz: Zatrudnianie pracowników tymczasowych - ograniczenia

Obecnie, gdy coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia, pojawia się nowe zagadnienie, jakim jest motywowanie pracowników sezonowych. Niestety, temat ten jest często pomijany lub bagatelizowany ze względu na tymczasowy charakter współpracy. A przecież pracownicy sezonowi to ważny element organizacji, który ma wpływ na jej funkcjonowanie. Firma będzie działała tym lepiej, im lepiej będzie motywowany każdy z pracowników, również tymczasowy.

Jak zatem motywować pracowników tymczasowych, aby ich praca była efektywna, a jednocześnie stanowiła źródło osobistej satysfakcji? Najprostsza odpowiedź brzmi: zgodnie z potrzebami pracowników i możliwościami organizacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie istnieje jeden uniwersalny model motywacyjny, niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę pracowników tymczasowych, czy etatowych.

Motywowanie materialne i niematerialne

W powszechnym przekonaniu wynagrodzenie i finansowe benefity są uniwersalnym czynnikiem motywującym do pracy. Opinia ta okazuje się nieprawdziwa, a najlepiej świadczą o tym słowa guru w dziedzinie zarządzania Petera Druckera, który uważa, że bodźce i motywatory o charakterze ekonomicznym stają się z czasem prawami pracowników, a przestają być nagrodami. Sytuacja zmienia się jedynie, kiedy wynagrodzenie jest niesprawiedliwe lub nieodpowiednie do wykonywanej pracy, ponieważ wtedy może okazać się źródłem poważnej demotywacji pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz newsletter

We wszystkich pozostałych przypadkach motywacyjna funkcja pieniądza jest przeceniana, ponieważ wpływ czynników, takich jak premia czy też podwyżka, jest krótkotrwały w porównaniu z czynnikami niematerialnymi i szybko maleje po uzyskaniu nagrody.

Identyfikacja z firmą, poczucie bezpieczeństwa pracy czy też atmosfera wzajemnego szacunku i współpracy to tylko część pozamaterialnych czynników motywujących pracowników, które wpływają na ich satysfakcję i zaangażowanie.

Innym istotnym elementem motywacji pozamaterialnej jest relacja z przełożonym, a w szczególności okazywanie przez niego uznania i doceniania pracy podwładnych. Przykładem może być pozytywna informacja zwrotna czy też przydzielenie nowych bardziej odpowiedzialnych i rozwojowych zadań. Okazuje się jednak, że proste i najbardziej oczywiste sposoby na motywowanie są niekiedy najtrudniejsze do zastosowania, a niejednokrotnie również bagatelizowane i żartobliwie nazywane „uściskiem ręki prezesa”.

Polecamy poradnik: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Pracownicy tymczasowi znajdują się w specyficznej sytuacji ze względu na formę, w jakiej są zatrudnieni. Praca tymczasowa wiąże bowiem ze sobą trzy podmioty pracownika, agencję pracy tymczasowej oraz pracodawcę użytkownika. Pracownik formalnie zawiera umowę z agencją, ale swoje obowiązki wykonuje w siedzibie pracodawcy użytkownika. W tej sytuacji zarówno pracodawca użytkownik, jak i agencja mają wpływ na motywację pracownika tymczasowego, a najlepsze efekty można uzyskać poprzez współpracę i wzajemne uzupełnianie się.


Co może pracodawca użytkownik

Jak pokazują badania prowadzone wśród pracowników tymczasowych, zdecydowana większość z nich utożsamia się z firmą, z której wykonuje codzienne obowiązki, czyli z pracodawcą użytkownikiem, mimo że to agencja pracy tymczasowej pozostaje formalnym pracodawcą. Identyfikacja z firmą stanowi bowiem istotne źródło pozafinansowej motywacji pracownika. Kluczem do sukcesu jest zatem takie wdrożenie pracowników tymczasowych, aby stanowili integralną część zespołu.

Duże znaczenie mają w tym przypadku działania podejmowane przez osobę odpowiedzialną za zarządzanie zespołem składającym się z pracowników sezonowych i etatowych. Równe traktowanie, okazywanie szacunku, sprawiedliwy podział zadań czy też zapraszanie do udziału w spotkaniach to tylko niektóre przykłady budowania identyfikacji z firmą.

Polecamy: Praca tymczasowa w okresie zimowym

Docenianie, pochwały i wsparcie ze strony przełożonego to kluczowe czynniki, które mają wpływ na budowanie zaangażowania wśród pracowników. Pomimo niewątpliwych zalet tej formy motywowania, jak na przykład brak kosztów, skuteczność, jest ona niezwykle rzadko stosowana. Pracownicy tymczasowi często wskazują na sytuacje, w których od swoich przełożonych otrzymują jedynie suche informacje zwrotne na przykład dotyczące wykonania normy lub jej braku.

Warto zwrócić uwagę, że okazywanie uznania to nie tylko słowne pochwały. Również takie działania ze strony przełożonego, jak: indywidualne traktowanie, przydzielanie nowych obowiązków czy zwiększenie odpowiedzialności mogą przyczynić się do wzrostu motywacji pracownika.

Mając na względzie krótkotrwały charakter umów o pracę tymczasową, niewątpliwym motywatorem dla tej grupy pracowników jest możliwość podjęcia stałego zatrudnienia. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy pracownik może pozostać w firmie na dłużej po spełnieniu określonych kryteriów, jak na przykład nabycie umiejętności czy też wypracowanie odpowiedniego stażu pracy. Takie działanie jest jednak ograniczone, szczególnie w firmach zatrudniających dodatkowy personel głównie w okresach zwiększonej produkcji. Mimo braku wolnych wakatów, pracownicy tymczasowi spełniający określone kryteria mogą trafić na listę potencjalnych kandydatów do pracy. W ten sposób pracownik otrzymuje szansę zatrudnienia w przyszłości, a firma sprawdzonego kandydata do pracy, którego może zatrudnić, gdy pojawi się wolny wakat.

Rola agencji pracy tymczasowej

Również agencja może podjąć wiele różnych działań w zakresie budowania zaangażowania wśród pracowników, dlatego warto o to zapytać przedstawiciela agencji już na początku współpracy.


Niezwykle istotna jest rola konsultanta będącego zarówno opiekunem dla pracowników tymczasowych, jak i dla klienta, z którym współpracuje. Zadania przedstawiciela agencji pracy tymczasowej nie kończą się na przeprowadzeniu procesu rekrutacji i sprawdzeniu kompetencji kandydatów. Rolą konsultanta jest także pomoc w zaaklimatyzowaniu się pracownika w miejscu pracy. Rzetelna informacja o warunkach zatrudnienia czy też dalszej możliwości współpracy stają się podstawą motywacji nowego pracownika.

Coraz częściej stosowaną formą motywowania pracowników tymczasowych są programy lojalnościowe. Takie oferty i przywileje były dotychczas dostępne głównie dla pracowników etatowych. Formą benefitu może być na przykład możliwość skorzystania z oferty bankowej, dodatkowego ubezpieczenia na życie czy też podpisania umowy z operatorem komórkowym na preferencyjnych warunkach. Niekiedy zatrudnionym oferuje się także możliwość skorzystania ze szkoleń lub specjalistycznych kursów.

Bardzo ważne jest, aby o zatrudnionych nie zapominać w momencie, gdy organizacja kończy z nimi współpracę. Dobrą praktyką jest zorganizowanie spotkań z pracownikami, w trakcie których udzielane są im informacje na temat tego, co dobrego wnieśli do firmy oraz w jaki sposób powinni rozwijać kompetencje nabyte w trakcie pracy u danego pracodawcy użytkownika. Warto także, aby podczas spotkań uczestnicy otrzymali informacje dotyczące tego, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz jak przygotować dokumenty aplikacyjne. Dobrze jest, gdy agencja zaoferuje pracownikom pomoc w napisaniu CV czy listu motywacyjnego. Zatrudnionym przedstawiane są także dostępne na rynku oferty pracy.

Umiejętność motywowania to podstawa skutecznego zarządzania. Warto zatem zadbać o wysoki poziom zaangażowania wśród załogi bez względu na formę zatrudnienia czy też czas trwania umowy.

Zadaj pytanie: Forum

Więcej przeczytasz w czasopiśmie PERSONEL I ZARZĄDZANIE >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA