REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

P. Kuźniar Aleksander
Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową. /Fot. Fotolia
Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

PROBLEM

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W umowie o pracę tymczasową zawartą na 3 miesiące chcemy wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Autopromocja

RADA

Państwa postępowanie będzie prawidłowe, jeżeli pracownik tymczasowy wyrazi zgodę na wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy i takie uregulowanie będzie dla niego korzystne.

UZASADNIENIE

Możliwość wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych była wielokrotnie przedmiotem rozważań w doktrynie prawa pracy i w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Interpretacje dotyczące umów okresowych, zawartych na podstawie Kodeksu pracy, zachowują aktualność również w odniesieniu do umów o pracę tymczasową. Liberalizacja stanowisk zarówno sądownictwa, jak i ekspertów w tym zakresie nie przekreśla kategorycznie możliwości wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych. Wszystko bowiem zależy od korzyści, jakie płyną z tego dla pracownika. Ta korzyść musi być każdorazowo rozpatrywana indywidualnie i nie można jednoznacznie stwierdzić, że dłuższy okres wypowiedzenia umowy terminowej zawsze jest korzystny dla zatrudnionego. 

Polecamy: Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Może się bowiem zdarzyć, że to pracownik z powodu niekorzystnych warunków pracy będzie chciał jak najszybciej odejść z zakładu, a umownie będzie wiązał go dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynika to z powszechnie obowiązujących przepisów. W takim przypadku postanowienia umowy o pracę byłyby sprzeczne z zasadami kodeksowymi. Dlatego należy przyjąć, że wydłużenie okresu wypowiedzenia terminowej umowy o pracę będzie zgodne z przepisami, jeżeli obie strony umowy wyrażają na to zgodę i wydłużenie to dotyczy wyłącznie okresu wypowiedzenia stosowanego przez pracodawcę. Natomiast wprowadzenie do umowy dłuższego okresu wypowiedzenia, który będzie obowiązywał obie strony, należy uznać za zgodne z przepisami, jeżeli nie powoduje to konfliktu między stronami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku sporu o prawidłowości wydłużenia okresu wypowiedzenia będzie decydował ostatecznie sąd pracy na podstawie wszystkich okoliczności sprawy. Mogą zatem Państwo wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową, jeżeli pracownik wyraża na to zgodę i jest to dla niego korzystne, biorąc pod uwagę 1-tygodniowy okres wypowiedzenia właściwy dla takiej umowy (art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

(!)

Pracodawca może wprowadzić do umowy o pracę tymczasową dłuższy niż 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to korzystne dla pracownika.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w umowie o pracę tymczasową zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość jej wcześniejszego rozwiązania przez każdą ze stron:

  • za 3-dniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
  • za 1-tygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie (art. 13 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Klauzula ta, podobnie jak w przypadku umów o pracę na czas określony, ma charakter fakultatywny i strony mogą nie określać w umowie o pracę tymczasową możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. W przypadku gdy takie rozwiązanie zostało przewidziane w umowie i strony określiły 3-dniowy lub 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, do liczenia tych terminów będzie konieczne posiłkowanie się przepisami Kodeksu pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia upłynie zatem w sobotę (art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik agencji pracy tymczasowej został zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. na podstawie umowy o pracę tymczasową na okres 6 tygodni. Strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 1-tygodniowym okresem wypowiedzenia. 6 lutego br. agencja pracy tymczasowej wypowiedziała umowę pracownikowi tymczasowemu z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres ten upłynie 16 lutego (w sobotę).

Podstawa prawna:

● art. 13 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA