| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

W wyniku zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podpisanej przez Prezydenta 17 grudnia 2009 r., agencje pracy tymczasowej będą miały mniej obowiązków, a pracodawcy użytkownicy mniej ograniczeń związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych pracodawca użytkownik będzie mógł zatrudniać o 6 miesięcy dłużej niż dotychczas tego samego pracownika tymczasowego. Ponadto w wyniku nowelizacji zniesiono ograniczenie dotyczące zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych u pracodawcy użytkownika, który przeprowadził w okresie ostatnich 6 miesięcy zwolnienia grupowe.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych po zwolnieniu grupowym

Nowelizacja usuwa jedno z istotnych ograniczeń uniemożliwiających firmom przeprowadzającym zwolnienia grupowe korzystanie z pracy pracowników tymczasowych. Otóż dotychczas pracodawcą użytkownikiem (firmą, do której delegowany jest pracownik tymczasowy) nie mógł być podmiot, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przed przewidywanym terminem rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przeprowadził zwolnienia grupowe. Teraz pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy pracowników tymczasowych od razu po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych firma przeprowadzająca zwolnienia grupowe będzie mogła zatrudniać pracowników tymczasowych niezwłocznie po zakończeniu zwolnień grupowych.

Należy jednak przypomnieć, że pracownika tymczasowego nadal nie można zatrudnić na stanowisku pracy, na którym był zatrudniony pracownik, z którym w okresie ostatnich 3 miesięcy rozwiązano umowę z przyczyn niedotyczących pracowników (zarówno w ramach zwolnienia grupowego, jak i zwolnienia indywidualnego). Wynika to z art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy

W wielu przypadkach agencje pracy tymczasowej zawierają z pracownikami tymczasowymi bardzo krótkie, np. dwutygodniowe umowy o pracę, które są wielokrotnie ponawiane. Dotychczas w takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musiała wystawiać pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia w agencji. Wyjątkiem była sytuacja, gdy agencja zawierała z danym pracownikiem kolejną umowę o pracę tymczasową bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowej umowy o pracę. Wówczas agencja wystawiała świadectwo pracy po zakończeniu poprzedniej umowy o pracę wyłącznie na wyraźne żądanie pracownika tymczasowego (art. 5 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w związku z art. 97 Kodeksu pracy).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK