| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Po zmianie przepisów łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

W wyniku zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podpisanej przez Prezydenta 17 grudnia 2009 r., agencje pracy tymczasowej będą miały mniej obowiązków, a pracodawcy użytkownicy mniej ograniczeń związanych z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Omawiana nowelizacja wprowadza zupełnie nowe zasady wystawiania świadectw pracy przez agencję pracy tymczasowej. Teraz agencja pracy tymczasowej będzie wystawiała pracownikom tymczasowym świadectwa pracy w okresach 12-miesięcznych. Zatem po upływie każdego 12-miesięcznego okresu, w którym pracownik zawierał z agencją kilka odrębnych umów o pracę, agencja pracy będzie zobowiązana do wystawienia jednego „zbiorczego” świadectwa pracy. Jeżeli kolejna umowa została zawarta przed upływem 12-miesięcznego okresu (licząc od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę między agencją a pracownikiem tymczasowym), a wygaśnie/zostanie rozwiązana dopiero po upływie 12-miesięcznego okresu, to agencja musi wystawić świadectwo pracy dopiero w dniu rozwiązania/wygaśnięcia takiej umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

WAŻNE!

Po nowelizacji agencja będzie mogła wystawiać pracownikom tymczasowym świadectwa pracy raz do roku, niezależnie od liczby zawartych w tym okresie umów o pracę między pracownikiem tymczasowym a agencją.

Pracownik tymczasowy może jednak żądać wydania świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej w każdym przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę tymczasową i to również przed upływem 12-miesięcznego okresu zatrudnienia. Wystawione w takim przypadku świadectwo pracy będzie obejmowało, w zależności od okoliczności faktycznych, jedną lub kilka zakończonych umów o pracę.

PRZYKŁAD

Po zmianie przepisów ustawy o pracownikach tymczasowych dwóch nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych wykonywało taką samą pracę nieprzerwanie przez okres 15 miesięcy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Agencja zatrudniała te osoby na podstawie trzech kolejno zawieranych po sobie umów o pracę na okres 5 miesięcy. Jednemu z tych pracowników agencja pracy tymczasowej wystawiła jedno świadectwo pracy po upływie 15 miesięcy, a drugiemu – na jego wyraźne życzenie – agencja wystawiła 3 świadectwa pracy po zakończeniu każdego 5-miesięcznego okresu zatrudnienia. W obu przypadkach agencja pracy tymczasowej postąpiła zgodnie z nowymi regulacjami.

Wydłużenie maksymalnego okresu pracy pracownika tymczasowego

Przed zmianami maksymalny okres pracy pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika wynosił 12 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. W wyniku omawianej nowelizacji okres ten wydłużono do 18 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracownikach tymczasowych).

Niezmieniona pozostała zasada, że w przypadku, gdy pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy użytkownika w sposób ciągły w okresie nieobecności pracownika pracodawcy użytkownika (zastępstwo), to maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wynosi 36 miesięcy.

WAŻNE!

W wyniku nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych maksymalny okres pracy u danego pracodawcy użytkownika wydłużono z 12 do 18 miesięcy.

Tabela przedstawia zmiany przed nowelizacją i po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych:

Porównanie dotychczasowych i nowych przepisów o pracownikach tymczasowych

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 5, art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.),
  • ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (ustawa czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw).
  • art. 97 § 11 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK