PRZYKŁAD
Pracodawca nieprawidłowo naliczył składki od wynagrodzenia za sierpień 2007 r. wypłaconego pracownikowi niepełnosprawnemu, na którego otrzymywał dofinansowanie do składek (zaniżył podstawę wymiaru składek i wysokość składek). Błąd wykrył inspektor ZUS w trakcie kontroli. Pracodawca został zobowiązany do prawidłowego naliczenia składek oraz złożenia korekty dokumentów za tego pracownika. Pracodawca opłacił należne składki w lutym 2008 r. W lutym przesłał również do ZUS korektę dokumentów zaznaczając, że część składek zostanie opłacona przez budżet państwa, a część przez PFRON.
reklama
reklama
Jeżeli deklaracje korygujące zostaną złożone w ZUS po 30 czerwca 2008 r., to pracodawca może uwzględnić ich finansowanie przez budżet państwa i PFRON, ale tylko do kwoty już zadeklarowanej w dokumentach złożonych w ZUS przed 30 czerwca 2008 r. Składki, które nie zostały wcześniej rozliczone, będą musiały być opłacone przez przedsiębiorcę. Nie będzie on miał możliwości uzyskania ich zwrotu w żadnej postaci.
Zaległe wynagrodzenie za 2007 r.
Jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, np. za listopad 2007 r., a wypłaty dokonał dopiero po 1 stycznia 2008 r., nie może skorzystać z refundacji składek na zasadach określonych w art. 25a ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z refundacji nie będzie mógł skorzystać niezależnie od terminu wypłaty wynagrodzenia. Niemożliwe jest złożenie wniosku o refundację wynagrodzenia za 2007 r., ponieważ system PFRON nie przyjmie takiej deklaracji.
• art. 25 - uchylony, art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),
• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).
Marcin Redlicki
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych