| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

PRZYKŁAD

Pracodawca nieprawidłowo naliczył składki od wynagrodzenia za sierpień 2007 r. wypłaconego pracownikowi niepełnosprawnemu, na którego otrzymywał dofinansowanie do składek (zaniżył podstawę wymiaru składek i wysokość składek). Błąd wykrył inspektor ZUS w trakcie kontroli. Pracodawca został zobowiązany do prawidłowego naliczenia składek oraz złożenia korekty dokumentów za tego pracownika. Pracodawca opłacił należne składki w lutym 2008 r. W lutym przesłał również do ZUS korektę dokumentów zaznaczając, że część składek zostanie opłacona przez budżet państwa, a część przez PFRON.

Jeżeli deklaracje korygujące zostaną złożone w ZUS po 30 czerwca 2008 r., to pracodawca może uwzględnić ich finansowanie przez budżet państwa i PFRON, ale tylko do kwoty już zadeklarowanej w dokumentach złożonych w ZUS przed 30 czerwca 2008 r. Składki, które nie zostały wcześniej rozliczone, będą musiały być opłacone przez przedsiębiorcę. Nie będzie on miał możliwości uzyskania ich zwrotu w żadnej postaci.

Zaległe wynagrodzenie za 2007 r.

Jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, np. za listopad 2007 r., a wypłaty dokonał dopiero po 1 stycznia 2008 r., nie może skorzystać z refundacji składek na zasadach określonych w art. 25a ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z refundacji nie będzie mógł skorzystać niezależnie od terminu wypłaty wynagrodzenia. Niemożliwe jest złożenie wniosku o refundację wynagrodzenia za 2007 r., ponieważ system PFRON nie przyjmie takiej deklaracji.

• art. 25 - uchylony, art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK