| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

PRZYKŁAD

Pracodawca nieprawidłowo naliczył składki od wynagrodzenia za sierpień 2007 r. wypłaconego pracownikowi niepełnosprawnemu, na którego otrzymywał dofinansowanie do składek (zaniżył podstawę wymiaru składek i wysokość składek). Błąd wykrył inspektor ZUS w trakcie kontroli. Pracodawca został zobowiązany do prawidłowego naliczenia składek oraz złożenia korekty dokumentów za tego pracownika. Pracodawca opłacił należne składki w lutym 2008 r. W lutym przesłał również do ZUS korektę dokumentów zaznaczając, że część składek zostanie opłacona przez budżet państwa, a część przez PFRON.

Jeżeli deklaracje korygujące zostaną złożone w ZUS po 30 czerwca 2008 r., to pracodawca może uwzględnić ich finansowanie przez budżet państwa i PFRON, ale tylko do kwoty już zadeklarowanej w dokumentach złożonych w ZUS przed 30 czerwca 2008 r. Składki, które nie zostały wcześniej rozliczone, będą musiały być opłacone przez przedsiębiorcę. Nie będzie on miał możliwości uzyskania ich zwrotu w żadnej postaci.

Zaległe wynagrodzenie za 2007 r.

Jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, np. za listopad 2007 r., a wypłaty dokonał dopiero po 1 stycznia 2008 r., nie może skorzystać z refundacji składek na zasadach określonych w art. 25a ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z refundacji nie będzie mógł skorzystać niezależnie od terminu wypłaty wynagrodzenia. Niemożliwe jest złożenie wniosku o refundację wynagrodzenia za 2007 r., ponieważ system PFRON nie przyjmie takiej deklaracji.

• art. 25 - uchylony, art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK