| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?


RADA

Może Pan starać się o zwrot całej składki emerytalnej na zatrudnionych pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po opłaceniu składek w całości i w terminie powinien Pan wypełnić i przesłać do PFRON wniosek Wn-U o wypłatę refundacji z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych wraz z załącznikami INF-U-P. Zwrot składek za styczeń 2008 r. otrzyma Pan, jeżeli złoży Pan dokumenty w PFRON do końca lutego 2008 r.

UZASADNIENIE

Po zarejestrowaniu w PFRON oraz opłaceniu należnych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników niepełnosprawnych w ZUS może Pan zwrócić się do PFRON o refundację składek emerytalnej i wypadkowej składając dwa rodzaje dokumentów:

• miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o składkach na ubezpieczenia społeczne, o zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-U-P,

• wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc Wn-U część I, zawierający kwotę refundacji, oraz Wn-U część II - zawierający dane identyfikacyjne firmy. Drugą część wniosku powinien Pan złożyć występując po raz pierwszy o zwrot składek, a potem tylko w przypadku, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany dotyczące pracodawcy, np. adres, numer rachunku bankowego.

Dokumenty o refundację składek przekazuje się do PFRON przez internet za pośrednictwem stworzonego do tego celu programu informatycznego (SODiR - System Obsługi Dofinansowań i Refundacji). Jeżeli złożenie dokumentów w formie elektronicznej jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to będzie Pan mógł składać dokumenty w formie pisemnej, tak aby zachować termin na złożenie wniosku.

Dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 29 lutego 2008 r., czyli do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2008 r.

Do części I wniosku Wn-U powinien Pan dołączyć informację INF-U-P, w której należy podać dane dotyczące wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, informację o kwotach opłaconych za nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz informację o okresie zatrudnienia u Pana i stopniu niepełnosprawności pracowników.

Informacje zawarte w bloku C formularza INF-U-P służą do ustalenia wysokości refundacji składki na ubezpieczenia społeczne osoby niepełnosprawnej. W celu ustalenia wysokości refundacji powinien Pan podać w pozycjach od 24 do 43 liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego zaliczonego do określonego stopnia niepełnosprawności w miesiącu, za który jest składana informacja.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK