| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?

W pozycji 44 - okres zatrudnienia - należy wpisać liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w okresie sprawozdawczym.

W dokumencie INF-U-P (poz. 45) powinien Pan określić również metodę ustalania podwyższonych kosztów związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej (koszty rzeczywiste bądź koszty ustalane metodą ryczałtową).

Powinien Pan wyliczyć także kwotę podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników (czyli faktycznie poniesione koszty lub koszty ustalone metodą ryczałtową) oraz kwotę kosztów płacy (czyli rzeczywistą wartość poniesionych przez pracodawcę kosztów wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego obejmujących składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika oraz składki na ubezpieczenia społeczne, które stanowią koszt pracodawcy). We wnioskach składanych za kolejne miesiące koszty należy wykazywać narastająco od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie, a następnie wykazywać je w poz. 46 informacji INF-U-P. Powinien Pan wyliczyć kwotę podwyższonych kosztów oraz kosztów płacy od początku roku za okres zatrudnienia pracownika niezależnie od faktu, czy otrzymywał Pan pomoc publiczną w związku z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.

W poz. 48 należy wykazać faktycznie wypłaconą kwotę dofinansowania do wynagrodzenia (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń) za okres od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie oraz refundacji składek wykazywanej za okres od początku roku do miesiąca poprzedzającego okres sprawozdawczy włącznie (bez refundacji należnej za bieżący okres sprawozdawczy).

Natomiast w poz. 49 powinien Pan wykazać kwotę z poz. 48 formularza INF-D-P za bieżący okres sprawozdawczy (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych).

W następnych pozycjach, dotyczących podstawy wymiaru składek oraz wysokości opłaconych przez pracodawcę składek, należy podać kwoty składek opłaconych przez pracodawcę w ZUS za zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Kwoty te powinny pokrywać się z raportami rozliczeniowymi ZUS RCA za pracowników niepełnosprawnych.

PFRON przekaże na Pana rachunek bankowy kwotę naliczonej refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w terminie 7 dni od dnia złożenia przez Pana poprawnego wniosku.

• art. 25a-25d ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• § 2 pkt 1, pkt 2, pkt 5, § 3, § 6 rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Olga Lipka

pracownik PFRON

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK