| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym. Przysługuje mu prawo do 10 dni dodatkowego urlopu. W 2007 r. pracownik ten nie wykorzystał w ogóle dodatkowego urlopu. Czy przechodzi on na następny rok, tak jak zwykły urlop?


RADA

Niewykorzystany urlop z tytułu niepełnosprawności jest urlopem wypoczynkowym i podlega identycznym zasadom, co zwykły urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie Kodeksu pracy. Oznacza to, że przechodzi on na kolejny rok i należy go udzielić pracownikowi do końca marca 2008 r.

UZASADNIENIE

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie przewiduje odrębnych zasad udzielania pracownikom niepełnosprawnym dodatkowego urlopu, wskazując jedynie, że jest to urlop wypoczynkowy.

Oznacza to, że dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności podlega tym samym zasadom co zwykły urlop wypoczynkowy z Kodeksu pracy. Powinien być zatem wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Niewykorzystany w 2007 r. dodatkowy urlop nie przepada, lecz według ogólnie obowiązujących zasad powinien zostać pracownikowi udzielony najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2008 r.

Jeżeli nie udzielą Państwo niewykorzystanego w 2007 r. dodatkowego urlopu do końca marca 2008 r., wówczas popełnią Państwo wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). W takim przypadku inspektor pracy może ukarać Państwa mandatem karnym w wysokości do 2000 zł. Jeżeli odmówią Państwo przyjęcia mandatu lub inspektor uzna, że grzywna wymierzona mandatem byłaby zbyt niska, wówczas kieruje wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego. Kara w takim przypadku może wynosić nawet do 30 000 zł.

W sytuacji gdy nie ma możliwości udzielenia pracownikowi urlopu w następnym roku kalendarzowym z tego powodu, że jego stosunek pracy ustaje z końcem 2007 r., wówczas należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Osobie zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności pracownik nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Natomiast prawo do kolejnych dodatkowych urlopów nabywa z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego.

  art. 161, art. 168, art. 171 § 1, art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy,

 art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

 art. 95 § 3, art. 96 § 1a Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »