| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 1)

Z dniem 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać przepisy, które w radykalny sposób zmieniły dotychczas obowiązujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych ze środków budżetu państwa i PFRON.

Zmiany te dotyczą przede wszystkim art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.), który został wprowadzony do tej ustawy na mocy ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 115, poz. 791).

Przed 1 stycznia 2008 r.

Do końca ubiegłego roku zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych określał, uchylony z dniem 1 stycznia 2008 r., art. 25 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...). Przepis ten przyznawał niektórym pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w ramach stosunku pracy bądź na podstawie umowy o pracę nakładczą oraz niepełnosprawnym przedsiębiorcom, podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą, prawo do dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne ze środków budżetu państwa i PFRON. Wpływ na rozmiar przedmiotowego dofinansowania miały takie okoliczności, jak liczba zatrudnianych przez pracodawcę osób, posiadanie przez pracodawcę statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej, a także stopień orzeczonej niepełnosprawności pracownika, chałupnika albo przedsiębiorcy.

W przypadku niepełnosprawnych przedsiębiorców, podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą, PFRON finansował:

• 75% składek na ubezpieczenie emerytalne, jeżeli przedsiębiorca miał znaczny stopień niepełnosprawności,

• 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, jeżeli przedsiębiorca miał umiarkowany stopień niepełnosprawności,

• 50% składek na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli dotyczyło lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Istota obowiązującego przed 1 stycznia 2008 r. mechanizmu dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne niektórych osób niepełnosprawnych wyrażała się w tym, że uprawnieni do niego pracodawcy i przedsiębiorcy, w zakresie, w jakim przysługiwało im przedmiotowe dofinansowanie, nie mieli obowiązku wpłacania składek do ZUS. Rozliczenie składek objętych omawianym dofinansowaniem dokonywane było pomiędzy ZUS a budżetem państwa i PFRON w trybie określonym przepisami nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa (DzU nr 164, poz. 1190 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK