| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składek.

WAŻNE!

PFRON refunduje składki na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych przez okres roku. Po upływie okresu rocznego podmiot nadal zainteresowany refundacją może wnioskować o jej przedłużenie na kolejny rok.

Podmiot, któremu w danym roku były refundowane składki ze środków PFRON, ma obowiązek, w terminie do 15 lutego następnego roku, dokonać rozliczenia otrzymanej refundacji przy wykorzystaniu formularza INF-U-R.

Zmiany dokumentów ZUS

Przedstawione zmiany musiały pociągnąć za sobą zmiany w zakresie rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych w dokumentach ubezpieczeniowych, które płatnicy składek przekazują do ZUS. I tak wszyscy płatnicy składek w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, składanej za styczeń 2008 r. i następne miesiące, w polu 03 bloku III zobowiązani są wpisać „0” lub pozostawić to pole puste.

Niepełnosprawny przedsiębiorca, który przed 1 stycznia 2008 r. korzystał z dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne ze środków PFRON i w związku z tym zgłosił się do przedmiotowych ubezpieczeń z kodem 05 60 XX lub 05 61 XX, powinien wyrejestrować się z wszystkich ubezpieczeń za pomocą dokumentu ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem, podając jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r. Następnie powinien zgłosić się do wszystkich ubezpieczeń za pomocą dokumentu ZUS ZUA z kodem 05 10 XX, 05 70 XX, 05 12 XX albo 05 72 XX.

                                                                                                                                  PIOTR KOSTRZEWA

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK