| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)

Nowe zasady finansowania składek dla osób niepełnosprawnych (Cz. 2)

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składek.

Pracodawca ubiegający się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników i chałupników, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek, zobowiązany jest złożyć w PFRON:

• część I wniosku o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc na formularzu Wn-U,

• miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych na formularzu INF-U-P,

• informację o wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych na formularzu INF-U-Kz.

Natomiast niepełnosprawny przedsiębiorca, niepełnosprawny rolnik lub rolnik opłacający składki na ubezpieczenie społeczne rolników za niepełnosprawnego domownika, ubiegając się o przedmiotową refundację, składa w PFRON wyłącznie: część I wniosku o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc na formularzu Wn-U, miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych na formularzu INF-U-P.

Niepełnosprawny przedsiębiorca składa formularze w terminie ustalonym w podobny sposób jak w przypadku pracodawców. Zaś niepełnosprawny rolnik lub rolnik opłacający składki na ubezpieczenie społeczne rolników za niepełnosprawnego domownika, formularze te przekazuje w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym terminowo dokonano zapłaty składek za dany kwartał. Wyżej wymienione terminy podlegają przywróceniu, na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie terminowi nastąpiło bez jego winy.

WAŻNE!

Formularze mogą być przekazywane przez zainteresowanych do PFRON w formie dokumentu pisemnego lub dokumentu elektronicznego.

Zanim zainteresowany przekaże do PFRON wymagane dokumenty, wcześniej musi przekazać do PFRON swoje dane (np. pełna nazwa wnioskodawcy, numery: PESEL, REGON i NIP). Zakres tych danych i termin ich przekazania zostały określone w § 4 rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. Obowiązku tego nie mają te podmioty, które przekazały wymagane informacje już przed wejściem w życie tego rozporządzenia.

Kwotę refundacji składek PFRON zobowiązany jest przekazać na rachunek bankowy zainteresowanego w terminie 7 dni od dnia uzyskania, kompletnego pod względem rachunkowym i formalnym, wniosku o jej wypłatę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK