| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Ochotnicze hufce pracy

Ochotnicze hufce pracy

Ochotnicze Hufce Pracy są państwową jednostką budżetową, która wykonuje zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także zadania w zakresie jej kształcenia i wychowania.

Państwo w zakresie prowadzonej polityki promocji zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu podejmuje działania mające na celu aktywizację, dokształcanie oraz zapobieganie marginalizacji tzw. młodzieży trudnej lub pozbawionej motywacji bądź atutów niezbędnych na rynku pracy w celu znalezienia zatrudnienia lub też poprawy warunków zatrudnienia.

Realizacji tego celu mają służyć właśnie Ochotnicze Hufce Pracy, które są instytucją rynku pracy regulowaną normami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje minister właściwy do spraw pracy. W ramach nadzoru minister właściwy do spraw pracy w szczególności akceptuje roczne plany pracy i sprawozdania z wykonania planu pracy Ochotniczych Hufców Pracy za rok poprzedni.

Zadania i sposób ich realizacji

Zadaniem Ochotniczych Hufców Pracy jest między innymi kształcenie i wychowywanie młodzieży. W celu realizacji powyższych zadań prowadzą one działania umożliwiające młodzieży, która nie ukończyła szkoły podstawowej lub gimnazjum albo nie kontynuuje nauki po ukończeniu tych szkół, zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz uzupełnienie wykształcenia podstawowego lub gimnazjalnego oraz działania umożliwiające młodzieży uzupełnienie ponadgimnazjalnego wykształcenia ogólnego i zawodowego.

W tych celach Ochotnicze Hufce Pracy organizują rekrutacje młodzieży do Ochotniczych Hufców Pracy, prowadzą działalność edukacyjno-szkoleniową oraz w porozumieniu z kuratorami oświaty i organami prowadzącymi szkoły, kierują uczestników Ochotniczych Hufców Pracy do szkół i placówek, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.

W zakresie zatrudnienia i przeciwdziałaniu marginalizacji oraz wykluczenia społecznego młodzieży Ochotnicze Hufce Pracy w szczególności organizują zatrudnianie osób do ukończenia 25. roku życia, w tym uczniów i studentów. Prowadzą poradnictwo zawodowe dla młodzieży oraz mobilne centra informacji zawodowej, inicjują międzynarodową współpracę i wymianę młodzieży, prowadzą agencje zatrudnienia bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru zatrudnienia oraz refundują koszty poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w ramach szkoleń ogólnych.

Co ważne Ochotnicze Hufce Pracy mogą również dokonywać zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, do wysokości najniższych stawek, na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub organizacją zrzeszającą pracodawców.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK