REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

Kurowska Urszula
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U
Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Jak prawidłowo wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych INF-U?

Począwszy od 1 lipca 2016 r. sprzedający pracodawca uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON sporządza informację w tym zakresie na sformalizowanym druku INF-U. Informację tę wystawia sprzedający dla nabywcy po terminowym uregulowaniu przez niego należności za zakup dokonany po 30 czerwca 2016 r. Ostatecznym terminem przekazania tej informacji jest ostatni dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup. Naruszenie tego terminu skutkuje dla sprzedającego sankcją w postaci obowiązku wpłaty 10% kwoty obniżenia wykazanej w informacji o kwocie obniżenia, natomiast dla nabywcy – brakiem możliwości obniżenia wpłaty.

Autopromocja

Dotychczas informacja o kwocie obniżenia wpłat nie miała ściśle obowiązującej formy i wzoru. Od 1 lipca 2016 r. wzór informacji INF-U został określony w rozporządzeniu z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia.

Sposób wypełniania INF-U

W bloku A sprzedający powinien wpisać swoje podstawowe dane ewidencyjne, tj.: numer w rejestrze PFRON (jeżeli został nadany przed dniem złożenia informacji), NIP, REGON, pełną nazwę (może również wpisać firmę albo imię i nazwisko) oraz dane adresowe.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Wzór wypełnionego bloku A

Dalszy ciąg materiału pod wideo

infoRgrafika

W bloku B należy podać dane o informacji, tj.:

● okres sprawozdawczy, czyli miesiąc i rok, w którym przypadał termin płatności przez nabywcę za zakup produkcji lub usługi od sprzedawcy; w przypadku informacji dotyczącej obniżenia wpłat z tytułu zakupów dokonanych i potwierdzonych fakturą przed 1 lipca 2016 r. sprzedający powinien wpisać miesiąc i rok, w którym wystawił informację,

● rodzaj informacji: zwykła lub korygująca,

● znak informacji, który ma ściśle określoną strukturę (poz. 16), tj.:

infoRgrafika

W przypadku gdy informacji korygowanej nie nadano znaku o tej strukturze, to w drugim wierszu poz. 17 należy wpisać numer informacji korygowanej nadany przez sprzedającego lub wpisać „bez znaku”. Pozycję 17 należy wypełnić wyłącznie w przypadku sporządzania informacji korygującej.

Załóżmy, że w styczniu 2017 r. pracodawca wystawia korektę informacji zwykłej wystawionej w październiku 2016 r. Jest to trzecia informacja wystawiona w styczniu 2017 r. Informacja korygowana była dwudziestą szóstą informacją wystawioną w 2016 r. Wzór oznaczenia takich informacji może wyglądać następująco:
● informacja korygująca – U/3/01/2017/K/01/E
● informacja korygowana – U/26/10/2016/Z/00/E.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Wzór wypełnionego bloku B

infoRgrafika

W bloku C sprzedający wpisuje dane ewidencyjne nabywcy (NIP, REGON, pełną nazwę) oraz jego dane adresowe. Jeżeli sprzedający nie ma możliwości ustalenia numeru NIP lub REGON, nabywcy nie wypełnia tych pozycji w informacji (w tym przypadku powinien umieścić odpowiednią adnotację w bloku E – Uwagi.


Wzór wypełnionego bloku C

infoRgrafika

W bloku D należy podać szczegółowe informacje umożliwiające obliczenie prawidłowej kwoty obniżenia.

W poz. 27 – Zasady nabycia obniżenia – sprzedający powinien wpisać odpowiedni kod (od 1 do 3) określający zasady nabycia prawa do obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 1 stycznia 1999 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 2 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 lipca 2016 r.

W poz. 28 – Sposób obliczenia kwoty obniżenia – sprzedający wpisuje odpowiedni kod (od 1 do 7) określający zasady obliczania kwoty obniżenia wpłat obowiązujące w danym okresie, tj.:

● kod 1 – zasady obowiązujące do 31 grudnia 1998 r.,

● kod 2 – zasady obowiązujące od 1 stycznia do 31 maja 1999 r.,

● kod 3 – zasady obowiązujące od 1 czerwca 1999 r. do 31 grudnia 2001 r.,

● kod 4 – zasady obowiązujące w latach 2002–2003,

● kod 5 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. do 30 czerwca 2016 r.,

● kod 6 – zasady obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r. (jest to okres obowiązywania przepisów przejściowych znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),

● kod 7 – zasady obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W bloku D sprzedający podaje informacje dotyczące faktury: datę wystawienia (poz. 29) oraz jej znak (poz. 30).

Termin płatności (poz. 31) określony na fakturze oraz data zapłaty za zakup (poz. 32) mają na celu wykazanie uregulowania należności (za zakup produkcji lub usługi) w terminie określonym na fakturze. Stanowi to jeden z podstawowych warunków obniżenia wpłaty przez nabywcę. W przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na objaśnienie do formularza INF-U (nr 15), w którym wskazano, że w niektórych przypadkach można podać datę wpływu środków na rachunek sprzedającego (pod warunkiem że wpływ ten nastąpił nie później niż w terminie określonym na fakturze).

W poz. od 33 do 37 należy wskazać dane do obliczenia kwoty obniżenia, na którą składają się:

● przychód ogółem (poz. 33),

● przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy (poz. 34),

● wynagrodzenia (poz. 35),

● zatrudnienie ogółem (poz. 36),

● zatrudnienie osób niepełnosprawnych (poz. 37).

Przychód ogółem oznacza przychód sprzedającego ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji. W tej pozycji należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

Przychód ze sprzedaży na rzecz nabywcy oznacza również przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji sprzedającego, zrealizowanych na rzecz nabywcy. W tym przypadku trzeba podać także dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu.

W poz. 35 – Wynagrodzenia – sposób ich obliczania uzależniony jest od stanu prawnego obowiązującego w momencie ustalania kwoty obniżenia (jest to istotne w przypadku składania korekty lub przywrócenia terminu do składania wniosku). Istnieje 6 różnych sposobów wyliczania tego wynagrodzenia w zależności od okresu, którego informacja dotyczy. Jednak w przypadku obliczania kwoty obniżenia:

1) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 lipca 2016 r. w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;

2) na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. (czyli po upływie 6-miesięcznego okresu przejściowego) w poz. 35 należy wykazać:

● iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.

W przypadku wskazanych sposobów obliczania wynagrodzenia należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu (w odróżnieniu od pozostałych sposobów, w których należało podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę).


Wypełniając poz. 36 – Zatrudnienie ogółem – oraz poz. 37 – Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – w przypadku obliczania kwoty obniżenia na zasadach obowiązujących w okresie począwszy od 1 stycznia 2017 r. należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę) w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. W pozostałych przypadkach należy wpisać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę), w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Również tu dane powinny pochodzić z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu. W pozostałych przypadkach należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę.

Kwotę obniżenia (poz. 38) oblicza się zgodnie ze wzorem:

infoRgrafika

infoRgrafika

Jeśli informacja INF-U jest wypełniana elektronicznie (na https://pracodawca.e-pfron.pl), kwota obniżenia (poz. 38) jest obliczana automatycznie.

Wzór wypełnionego bloku D

infoRgrafika

W informacji INF-U w bloku E – Uwagi – przedsiębiorca ma możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag dotyczących wypełnionej informacji. Może tu wpisać np. przyczyny składanej korekty informacji oraz wymienić pozycje, które zostały skorygowane.

Wzór wypełnionego bloku E

infoRgrafika

Składając informację INF-U sprzedający oświadcza, że:

● spełnia warunki prawne wymagane do wystawienia informacji o kwocie obniżenia,

● obliczył kwotę obniżenia w informacji na podstawie danych o zatrudnieniu zgodnych z danymi wykazanymi w bloku C informacji INF-1 (Informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, wydawanej przez przedsiębiorców zwolnionych z wpłat na PFRON) odpowiednio za miesiąc, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub za miesiąc, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę,

● dane zawarte w informacji są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym,

● przekaże kopię wypełnianej informacji INF-U PFRON jako załącznik do zbiorczej informacji INF-1-u za okres sprawozdawczy, w którym wystawiono informację INF-U.

Informację INF-U może podpisać zarówno pracodawca, jak i osoba upoważniona do jej wypełnienia. Podpis wykraczający poza przewidzianą do tego pozycję nie powoduje nieważności informacji.

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 195

● § 2 ust. 1 pkt 1 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 czerwca 2016 r. w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia – Dz.U. z 2016 r., poz. 928

Zobacz serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Majówka 2024 – kiedy dni wolne?

    Majówka 2024 – kiedy wypada? Jakie dni wolne wypadają w majówkę? W maju 2024 roku mamy aż 4 święta wolne od pracy. Sprawdź, kiedy wypada długi weekend majowy, a może nawet i dwa długie weekendy!

    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    REKLAMA

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    REKLAMA

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA