| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowy urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

● 1/12 x 26 dni = 2,16 = 3 dni urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu,

● 1/12 x 10 dni = 0,83 = 1 dzień urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu.

Łącznie pracownik ma prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego za pracę w grudniu 2015 r.

Gdybyśmy zastosowali mniej korzystny sposób liczenia urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, nabyłby on jedynie 3 dni urlopu wypoczynkowego:

26 dni (urlop podstawowy) + 10 dni (urlop dodatkowy) = 36 dni; 36 dni x 1/12 = 3 dni.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba posiadająca znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu jednego roku następującego po dniu zaliczenia jej do któregoś z wymienionych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, na którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności, a nie dzień dostarczenia pracodawcy orzeczenia. Od 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.

Pracownik został zatrudniony 1 września 2015 r., najpierw na 3-miesięczny okres próbny, następnie na czas nieokreślony. 20 stycznia 2016 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go od 18 czerwca 2014 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Pierwszy dodatkowy urlop wykorzystał w poprzednim miejscu pracy. U dotychczasowego pracodawcy należy mu się dodatkowy urlop za 4 miesiące 2015 r., tj. 4 dni, a od 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do pełnych 10 dni dodatkowego urlopu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik poinformował pracodawcę o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero po kilku miesiącach pracy.

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

W przypadku pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na niepełny etat wymiar urlopu wypoczynkowego (podstawowego oraz dodatkowego) ustalamy proporcjonalnie do etatu.

Niepełnosprawny pracownik został zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu. Po upływie roku od zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności kadrowa udzieliła pracownikowi przysługujących mu 3 dni urlopu dodatkowego (1/4 z 10 dni = 2,5, po zaokrągleniu 3 dni). Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 154, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 15, art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1886.

Zadaj pytanie na FORUM!

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia
Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK