| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnospraw­nych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom.

Pracowników niepełnospraw­nych w stopniu znacznym i umiarkowanym będzie obowiązywać norma dobowa wynosząca 7 godzin i norma tygodniowa wynosząca 35 godzin. W dniu oddania niniejszej publikacji do druku nowelizacja oczekiwała na podpis prezydenta. Każdemu pracownikowi niepełnosprawnemu przy­sługuje dodatkowe 15 minut przerwy na gimnasty­kę usprawniającą lub wypoczynek, wliczane do czasu pracy.

Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarko­wanym i znacznym mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przysługują one po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia pracow­nika do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pracownik niepełnosprawny a ubezpieczenie

Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą może starać się w PFRON o refunda­cję składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domowni­ka mogą ubiegać się w PFRON o refundację składek na ubezpieczenia społeczne rolników: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Przez domownika rozumie się osobę bliską rolni­kowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodar­stwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedz­twie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Stopień niepełnosprawności pracownika lub osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodar­czą płatnik składek wykazuje w dokumentach zgło­szeniowych do ZUS. Niepełnosprawność określa 6. cyfra kodu tytułu ubezpieczenia w dokumencie zgłoszeniowym do ZUS. Stopień niepełnospraw­ności można zgłosić do ubezpieczeń wyłącznie na podstawie orzeczenia powiatowego, miejskie­go lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na podstawie orzecze­nia lekarza orzecznika ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK