| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnospraw­nych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom.

Pracowników niepełnospraw­nych w stopniu znacznym i umiarkowanym będzie obowiązywać norma dobowa wynosząca 7 godzin i norma tygodniowa wynosząca 35 godzin. W dniu oddania niniejszej publikacji do druku nowelizacja oczekiwała na podpis prezydenta. Każdemu pracownikowi niepełnosprawnemu przy­sługuje dodatkowe 15 minut przerwy na gimnasty­kę usprawniającą lub wypoczynek, wliczane do czasu pracy.

Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarko­wanym i znacznym mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przysługują one po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia pracow­nika do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pracownik niepełnosprawny a ubezpieczenie

Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą może starać się w PFRON o refunda­cję składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domowni­ka mogą ubiegać się w PFRON o refundację składek na ubezpieczenia społeczne rolników: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Przez domownika rozumie się osobę bliską rolni­kowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodar­stwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedz­twie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Stopień niepełnosprawności pracownika lub osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodar­czą płatnik składek wykazuje w dokumentach zgło­szeniowych do ZUS. Niepełnosprawność określa 6. cyfra kodu tytułu ubezpieczenia w dokumencie zgłoszeniowym do ZUS. Stopień niepełnospraw­ności można zgłosić do ubezpieczeń wyłącznie na podstawie orzeczenia powiatowego, miejskie­go lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na podstawie orzecze­nia lekarza orzecznika ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK