REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego/ fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnospraw­nych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom.

Kim jest osoba niepełnosprawna?

  1. Osoba niepełnosprawna, która posiada odpo­wiednie orzeczenie wydane przez organ do tego uprawniony lub która nie ma takiego orzeczenia, ale odczuwa ograniczenia sprawności w wykonywaniu podstawowych czynności dla swojego wieku.
  2. Osoba trwale lub okresowo niezdolna do wypeł­niania ról społecznych z powodu stałego lub dłu­gotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującego niezdolność do pracy (art. 2 pkt 10 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne, bez względu na stopień schorzenia, nie mogą być zatrudniane w porze noc­nej i w godzinach nadliczbowych (z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz prowadzący badania profi­laktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę).

Autopromocja

Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy pracowników nie­pełnosprawnych, bez względu na stopień schorze­nia, nie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Istniały jednak pewne wyjąt­ki dotyczące norm czasu pracy pracowników nie­pełnosprawnych. Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający bada­nia profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą nie­pełnosprawną wydał w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Zatem pracownicy niepełno­sprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogli zostać skierowani na swoją prośbę przez pracodawcę na profilaktyczne badania lekarskie, w wyniku których lekarz mógł zalecić stosowa­nie wobec nich skróconej do 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień normy czasu pracy. Koszty takich badań lekarskich ponosił pracodawca.

Ta obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. regulacja dotycząca norm czasu pracy pracowników nie­pełnosprawnych została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 czerw­ca 2013 r. (sygn. akt K 7/11) jako niezgodna z kon­stytucją. Zdaniem TK pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym powinni mieć krótsze normy czasu pracy bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia lekarskiego pozwalają­cego na krótszą pracę. Na zmianę tych przepisów TK dał ustawodawcy 12 miesięcy. Miały one obo­wiązywać do 9 lipca 2014 r. W związku z tym Sejm uchwalił 10 czerwca br., a Senat przyjął 12 czerw­ca br. zmiany w zakresie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracowników niepełnospraw­nych w stopniu znacznym i umiarkowanym będzie obowiązywać norma dobowa wynosząca 7 godzin i norma tygodniowa wynosząca 35 godzin. W dniu oddania niniejszej publikacji do druku nowelizacja oczekiwała na podpis prezydenta. Każdemu pracownikowi niepełnosprawnemu przy­sługuje dodatkowe 15 minut przerwy na gimnasty­kę usprawniającą lub wypoczynek, wliczane do czasu pracy.

Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarko­wanym i znacznym mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przysługują one po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia pracow­nika do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pracownik niepełnosprawny a ubezpieczenie

Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą może starać się w PFRON o refunda­cję składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domowni­ka mogą ubiegać się w PFRON o refundację składek na ubezpieczenia społeczne rolników: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Przez domownika rozumie się osobę bliską rolni­kowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodar­stwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedz­twie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Stopień niepełnosprawności pracownika lub osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodar­czą płatnik składek wykazuje w dokumentach zgło­szeniowych do ZUS. Niepełnosprawność określa 6. cyfra kodu tytułu ubezpieczenia w dokumencie zgłoszeniowym do ZUS. Stopień niepełnospraw­ności można zgłosić do ubezpieczeń wyłącznie na podstawie orzeczenia powiatowego, miejskie­go lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na podstawie orzecze­nia lekarza orzecznika ZUS.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA