| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Obowiązki osoby bezrobotnej

Obowiązki osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna ma do spełnienia pięć podstawowych obowiązków, do których należą: wizyty obowiązkowe, informowanie o wyjeździe, zmianie miejsca zameldowania, problemach ze zdrowiem uniemożliwiających podjęcie zatrudnienia, zgłoszenie faktu podjęcia zatrudnienia, złożenie pisemnego oświadczenia o przychodach.

Wizyty obowiązkowe

Osoba bezrobotna, w zależności od indywidualnej sytuacji, w różnej częstotliwości zobowiązana jest zgłaszać się do urzędu w celu tzw. potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie i nieusprawiedliwienie nieobecności w ciągu 7 dni kalendarzowych, skutkuje utratą statusu. Okres karencji, w zależności od tego czy bezrobotny nie stawił się pierwszy raz czy kolejny, wynosi 120, 180 lub 270 dni.

Wyjazd, zmiana miejsca zameldowania

Zmiana adresu zobowiązuje osobę bezrobotną do poinformowania o tym urząd pracy. Jeśli zmiana następuje na obszarze kraju należy poinformować o tym urząd w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wymeldowania. Rejestracja w nowym urzędzie pracy powinna nastąpić w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty wymeldowania.

Wyjazd za granicę wymaga zgłoszenia do urzędu jeszcze przed. W przypadku pobytu przekraczającego 10 dni kalendarzowych należy się wyrejestrować.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Podjęcie zatrudnienia

Jeśli nastąpi podjęcie zatrudnia, bez znaczenia jest rodzaj umowy: o pracę, zlecenie czy dzieło, należy w ciągu 7 dni kalendarzowych zgłosić ten fakt do urzędu pracy. Niewywiązanie się z obowiązku, w razie kontroli urzędu grozi karą grzywny – minimum 500 zł.

Podjęcie wolontariatu lub podpisanie umowy o praktyki absolwenckie również wymaga zgłoszenia. Umowy te nie powodują jednak utraty statusu, chyba że wynagrodzenie na praktykach przekracza 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku posiadania prawa do zasiłku połowy minimalnego.

Zapraszamy na nasze FORUM

Dodatkowe przychody

Osoby, które uzyskają przychody np. z tytułu wynajmu mieszkania lub innych źródeł zobowiązane są złożyć pisemne oświadczenie o przychodach pod rygorem odpowiedzialności karnej. W przypadku gdy przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenie (875 zł brutto) osoba bezrobotna podlega wyrejestrowaniu. Ponowna rejestracja możliwa jest od kolejnego miesiąca, pod warunkiem, że nie ma już prawa do przychodu lub jest on niższy.

Choroba

Problemy ze zdrowiem uniemożliwiające podjęcie zatrudnienia, pobyt w szpitalu - wymagają poinformowania urząd pracy. O niezdolności należy poinformować w ciągu 2 dni kalendarzowych, a na doniesienie zwolnienia – wystawionego na urząd pracy (z NIP-em urzędu), ma się 7 dni kalendarzowych. W przypadku pobytu w szpitalu należy dostarczyć zaświadczenie o pobycie, a następnie zwolnienie lekarskie wystawione za ten okres.

To tylko nieliczne obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej względem urzędu pracy. Spis wszystkich obowiązków znajdziesz na naszej stronie.

Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Obowiązki osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia
Obowiązki osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK