REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku. / Fot. Fotolia
Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebujesz środków finansowych na stworzenie nowego stanowiska pracy w swojej firmie? Możesz liczyć na pomoc z urzędu pracy. Sprawdź, jak krok po kroku uzyskać dofinansowanie.

Środki z urzędu pracy krok po kroku

Myślisz o stworzeniu kolejnego stanowiska pracy w swojej firmie? Masz przygotowany kosztorys, ale brakuje Ci środków? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy! Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby uzyskać refundację. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Autopromocja

1. Pobierz wniosek

Aby otrzymać zwrot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, właściwym dla siedziby lub oddziału Twojej firmy. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania refundacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie, co możesz kupić w ramach wsparcia z urzędu, a na co środki nie mogą być przeznaczone oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów.

3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o refundację oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o środki. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu refundacji, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty.

Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Złóż wniosek

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach na swojej stronie internetowej. O sposobie rozpatrzenia wniosku lub pozostawieniu go bez rozpatrzenia urząd powiadomi Cię również w formie pisemnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

5. Podpisz umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.

W ramach zawartej umowy zobowiążesz się m.in. do:

  • dokonania zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku, w terminie określonym w umowie,
  • przedłożenia w urzędzie, w terminie określonym w umowie, rozliczenia zawierającego zestawienie wydatkowanych kwot,
  • zatrudnienia skierowanej przez urząd osoby bezrobotnej i utrzymania zatrudnienia,
  • zwrotu środków w przypadku niewywiązania się z umowy.

6. Dokonaj zakupów

W terminie do 30 dni od daty podpisania umowy dokonaj zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku. Pamiętaj, że każdy zakupiony towar powinien posiadać dokument potwierdzający zakup, np. fakturę, rachunek.

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

7. Rozlicz refundację i pozwól przeprowadzić kontrolę

Po dokonaniu zakupów zgłoś się do urzędu w celu rozliczenia refundacji. Rozliczenie wydatkowania następuje na podstawie faktur i rachunków potwierdzonych dowodem zapłaty i jest dokonywane w kwocie brutto.

Krokiem następnym przed wypłatą środków będzie wizyta monitorująca pracownika urzędu w celu stwierdzenia utworzenia stanowiska pracy oraz jego wyposażenia lub doposażenia zgodnie z katalogiem wydatków.

8. Zatrudnij osobę bezrobotną

Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz zatrudnić skierowaną przez urząd pracy osobę bezrobotną. Urząd nie narzuca Ci określonego pracownika, przesyła kandydatów do zatrudnienia zgodnie z Twoimi wymaganiami, a Ty wybierasz odpowiednią osobę. Maksymalnie w terminie 30 dni od daty zatrudnienia skierowanej osoby bezrobotnej otrzymasz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Stanowisko musi być utrzymane przez okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, aby środki nie podlegały zwrotowi.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA