| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zwolnienie z wpłat na PFRON

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może uzyskać dodatkową pomoc z PFRON. Musi jednak pamiętać o tym, że tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uprawnia do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika.

Rozmowa z Tomaszem Leleno - rzecznikiem prasowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czym powinien kierować się pracodawca, gdy chce zatrudnić osobę niepełnosprawną?

- Zatrudnienie osób niepełnosprawnych powinno następować na takich samych zasadach jak w przypadku pełnosprawnych. Wybierając pracownika, należy brać pod uwagę przede wszystkim jego doświadczenie zawodowe i kwalifikacje. Ponadto pracodawca, który zamierza zatrudnić osobę niepełnosprawną, powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami, w szczególności z ustawą o rehabilitacji, która reguluje prawa i obowiązki pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Jak ocenia Pan sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy? Czy zmienia się nastawienie pracodawców do ich zatrudniania?

- Z roku na rok obserwujemy zmianę świadomości pracodawców, którzy dostrzegają, że niepełnosprawni pracownicy mają wiele do zaoferowania - z ambicją i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, często posiadają wysokie kwalifikacje. Warto podkreślić, że z każdym rokiem zwiększa się odsetek osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem. Ich zatrudnianie to nie tylko prestiż społeczny dla firmy, to również wymierne korzyści dla pracodawcy.

W takim razie jakie korzyści może odnieść pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego?

- Przedsiębiorca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może liczyć na dofinansowanie do jej wynagrodzenia. Ponadto pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników i przekraczający odpowiedni wskaźnik zatrudniania osób niepełnosprawnych w swojej firmie jest zwolniony z obowiązkowych wpłat na PFRON.

Czy dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców?

- Obowiązujące przepisy stanowią, że pracodawca może otrzymać miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Przepisy nie przewidują w tym zakresie innych wariantów.

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach, w obu na 1/2 etatu?

- W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze nieprzekraczającym pełnego etatu, miesięczne dofinansowanie przyznaje się pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

Gdzie powinien udać się pracodawca zainteresowany uzyskaniem wsparcia z PFRON?

- Wszelkie niezbędne informacje dostępne są na naszej stronie internetowej. Ponadto dla pracodawców i osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą uruchomiliśmy infolinię*. Nasi konsultanci udzielają tam wyjaśnień dotyczących rejestracji, prawidłowego wypełniania dokumentów oraz aktualnego stanu spraw związanych z wypłatami dofinansowań do wynagrodzeń i refundacji składek ZUS.

Dziękuję za rozmowę.

* Szczegółowe informacje dotyczące działalności Funduszu znajdują się na stronie internetowej www.pfron.org.pl oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 pod numerem infolinii: 0801 233 554.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK