REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych / Fot. Fotolia
Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

Biznesowe spojrzenie

Przede wszystkim pracodawca zyskuje wyjątkowego pracownika. Ciągle jeszcze niewiele firm w Polsce dostrzega, że proces rozwoju, jaki przechodzi osoba niepełnosprawna, dążąc do odzyskania niezależności i samodzielności to także intensywne szkolenie z przedsiębiorczości. Umiejętność znakomitego planowania, nietuzinkowe myślenie, poszukiwanie nisz, tworzenie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, wykorzystywanie szans, szacowanie ryzyka, zarządzanie zmianą – to wszystko jest codziennością osób niepełnosprawnych. Czy można zatem dziwić się, że planowanie biznesowe i planowanie własnego życia opanowali do perfekcji? I czy można nie chcieć wykorzystać takiego pracownika we własnej firmie? Tak dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie kryzys wymógł sięganie do najciekawszych zasobów rynku – oryginalne, nieszablonowe podejście do pracy osób niepełnosprawnych jest na wagę złota. To także pracownik, którego nie zniechęcają mniejsze i większe przeciwności. Życie zahartowało go aż nazbyt dobrze do radzenia sobie z poważniejszymi. 

Autopromocja

Dofinansowania

Pracodawca, który planuje zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika będzie korzystał z atrakcyjnego systemu dopłat i zwrotów. Najważniejsze z nich to:

  • miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika,
  • zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
  • zwrot kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika,
  • zwrot kosztów zatrudnienia ewentualnego pracownika pomagającemu pracownikowi niepełnosprawnemu w wykonywaniu niektórych czynności i zwolnienie z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To naprawdę znakomita inwestycja...

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Motywacja dla pełnosprawnych 

Jeśli miewają Państwo problemy z pełnosprawnymi pracownikami – spóźnienia, niska wydajność pracy, brak rzetelności i zaangażowania, proszę pomyśleć jak inspirującym przykładem będzie osoba niepełnosprawna, która pomimo obiektywnie znacznie większych trudności w codziennym funkcjonowaniu świetnie wykonuje swoje obowiązki, jest skoncentrowana, zadowolona i twórcza. Czy nie będzie to niezwykle dopingujący przykład dla pozostałych pracowników? A także świetna szkoła pracy w grupie, otwartości na innych, wreszcie zwykłej życzliwości i koleżeństwa. Zdecydowanie warto. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To tylko niektóre z korzyści, jakie pracodawca zyskuje, zatrudniając osobę niepełnosprawną. Proszę zauważyć, że nie poruszyliśmy zupełnie argumentu, który powinien znaleźć się na pierwszym miejscu – praca jest najlepszym środowiskiem rehabilitacji, a udana rehabilitacja to droga do niezależności – w tym wypadku finansowej, jeden z warunków godnego życia. Ludzie, którzy pomimo niekiedy bardzo poważnych urazów czy dysfunkcji z takim powodzeniem wywalczyli sobie niezależność zdecydowanie zasługują na docenienie i wsparcie. Zresztą, na koniec ponownie argument natury ekonomicznej: roczna renta z tytułu niezdolności do pracy to ok. 9.500 zł. W ciągu 10 lat 95.000. 95.000 kosztów… Proszę jednak pomyśleć, że zamiast renty dana osoba przez owych 10 lat pracuje. Przyjmijmy w zaokrągleniu średnie wynagrodzenie za rok 2011 – 3.400 zł. W ciągu 10 lat otrzymujemy kwotę 408.000. Na plusie. Liczby mówią same za siebie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA