| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych, wpisanych do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2014 rok, sposób ustalania wysokości dopłaty do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Ile będzie wynosić wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku?

Kwestia dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych została uregulowana w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotychczas wysokość dofinansowania uzależniona była od wysokości najniższego wynagrodzenia i wynosiła:

  • 180 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 100 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 40 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Dodatkowo, w przypadku pracowników niepełnosprawnych, wobec których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, kwotę dodatku zwiększa się dodatkowo o 40 % najniższego wynagrodzenia.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Zobacz także: Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Zmiany w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaproponował Minister Pracy i Polityki Społecznej. Zakładają one uniezależnienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według nowych przepisów, miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wynosić będzie:

  • 1920 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 960 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 480 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.”.

W przypadku pracowników niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, kwota dodatku wskazana powyżej zwiększa się o 640 zł.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Za okresy od stycznia 2014 r. do marca 2014 r. miesięczne dofinansowanie będzie przysługiwać jeszcze w wysokości i na zasadach obowiązujących w 2013 r.

Jak wskazują pomysłodawcy, uniezależnienie wysokości dofinansowania od kwoty minimalnego wynagrodzenia zagwarantuje stabilność systemu, pozwalając jednocześnie na dokonywanie zmian w wysokości dofinansowania bez konieczności zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

avatar kadrowiec

2014-01-13 15:26 Zgłoś

witam wszystkich na forum to paranoja nasz rząd co on zrobi ile ludzi straci pracę? ja też, bo już nie będą chcieli nas zatrudniać,to żalosne w naszym kraju wszystko utrudniają zwlekają z ustawami,albo je zmieniają na niekorzyść nam niepełnosprawnym zabierają niech sobie zabiorą dość,że nie stać mnie by siebie samą utrzymać bo mieszkam z rodzicami to jeszcze odbierają chęć życia jak się pracuje to człowiek chociaż ma jakiś cel, a tak go nie ma za co tu żyć?powiedzcie za co? nie głosujcie na rząd Tuska ludzie opamiętajcie się!! on zniszczy nasz kraj robi tak by dla niego było dobrze zobaczcie nam niepełnosprawnym zabierają,ale żeby zwlekać z ustawą by nie wypuszczać na wolność najgorszego przestępcę,nawet kilka przestępców to zwleka ten człowiek jest nieludzki,ma w d*pie nas polaków głosujcie ludzie na rząd Kaczyńskiego to będzie szansa że PO Tuska nie przejdzie bo on niszczy wszystko zabiera wszystkim najbiedniejszym już nie wie gdzie swoją lukę załatać w budżecie bo oni kradną a póżniej żeby w budżecie przybyło biorą od nas najbiedniejszych a wiek emerytalny 67 lat ?rząd Tuska przegioł jeszcze osoba niepełnosprawna pracująca fizycznie?w dodatku jak wszystkie ulgi pozabierają to nikt nas niezatrudni niepełnosprawnych ludzie proszę was nie głosujcie na nich oni sprzedadzą Polskę i jak tu żyć? pozdrawiam wszyskich na forum cierpiących jak ja.Iwona A kto będzie lepszy ? I Polaków się pisze przez duże P.

avatar

2014-01-13 15:17 Zgłoś

witam wszystkich na forum to paranoja nasz rząd co on zrobi ile ludzi straci pracę? ja też, bo już nie będą chcieli nas zatrudniać,to żalosne w naszym kraju wszystko utrudniają zwlekają z ustawami,albo je zmieniają na niekorzyść nam niepełnosprawnym zabierają niech sobie zabiorą dość,że nie stać mnie by siebie samą utrzymać bo mieszkam z rodzicami to jeszcze odbierają chęć życia jak się pracuje to człowiek chociaż ma jakiś cel, a tak go nie ma za co tu żyć?powiedzcie za co? nie głosujcie na rząd Tuska ludzie opamiętajcie się!! on zniszczy nasz kraj robi tak by dla niego było dobrze zobaczcie nam niepełnosprawnym zabierają,ale żeby zwlekać z ustawą by nie wypuszczać na wolność najgorszego przestępcę,nawet kilka przestępców to zwleka ten człowiek jest nieludzki,ma w dupie nas polaków głosujcie ludzie na rząd Kaczyńskiego to będzie szansa że PO Tuska nie przejdzie bo on niszczy wszystko zabiera wszystkim najbiedniejszym już nie wie gdzie swoją lukę załatać w budżecie bo oni kradną a póżniej żeby w budżecie przybyło biorą od nas najbiedniejszych a wiek emerytalny 67 lat ?rząd Tuska przegioł jeszcze osoba niepełnosprawna pracująca fizycznie?w dodatku jak wszystkie ulgi pozabierają to nikt nas niezatrudni niepełnosprawnych ludzie proszę was nie głosujcie na nich oni sprzedadzą Polskę i jak tu żyć? pozdrawiam wszyskich na forum cierpiących jak ja.Iwona

avatar

2014-01-13 12:43 Zgłoś

Ja już jestem na umowie śmieciowej,nie czekali nawet do kwietnia.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Michał Wilk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »