| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?

Poza dokumentami potwierdzającymi doświadczenie zawodowe, do rejestracji przedstawiamy także inne, istotne dla określenia naszej sytuacji dokumenty. Ich wykazy są dostępne na stronach internetowych poszczególnych PUP-ów, a w razie wątpliwości, można skonsultować telefonicznie swoją sytuację. Osoby, które do rejestracji nie przedłożą kompletu dokumentów, mogą nie zostać zarejestrowane.

Zobacz również: Urzędy pracy - zmiany

Po rejestracji…

Osoby, które pomyślnie przejdą proces rejestracji w urzędzie pracy otrzymują decyzję. Jest ona istotnym z punktu widzenia urzędu dokumentem, gdyż pozwala na identyfikację osoby np. w celu telefonicznego uzyskania pewnych informacji. Ponadto każda osoba, która się zarejestruje jako bezrobotna, otrzymuje informacje o terminie obowiązkowej wizyty. Warto o niej pamiętać, gdyż osoba, która nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, może zostać wyrejestrowana z urzędu pracy na 120 dni (w przypadku pierwszego niestawiennictwa).

Dodatkowo od momentu rejestracji osoba bezrobotna zostaje objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, które obowiązuje jeszcze przez 30 dni po wyrejestrowaniu z urzędu pracy. Do ubezpieczenia można zgłosić także członków swojej najbliższej rodziny.

Rejestracja w urzędzie pracy może okazać się procesem, który nie trwa długo, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio do niego przygotowani, czyli wyposażeni w komplet ważnych dokumentów. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że osoby zarejestrowane mogą korzystać z różnego rodzaju form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy w całej Polsce. Informacje o aktualnych projektach są dostępne na stronach internetowych urzędów oraz na portalu Zielonej Linii.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 2 pkt 2)

Czytaj także

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia
Rejestracja w urzędzie pracy. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK