| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?

Bezrobotnym jest osoba, która jest m.in. niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, obowiązującym w danym zawodzie lub w służbie, albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia).

W dalszej części definicji bezrobotnego przepisy wymieniają dodatkowe inne warunki będące podstawą do uznania osoby za bezrobotną.

Zobacz również: Forum Kadry

W kontekście pytania należy jednak zwrócić uwagę na początek definicji bezrobotnego – nie może być to osoba zatrudniona lub wykonująca inną pracę zarobkową. Zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Inna praca zarobkowa to wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych. Przepisy nie wprowadzają przy tym ograniczenia, zgodnie z którym przy zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych decydujące będzie osiąganie konkretnych przychodów.

Wykonywanie tych umów zawsze powoduje utratę statusu bezrobotnego bez względu na to, czy taka osoba ma prawo do zasiłku czy nie.

PODSTAWA PRAWNA

W numerze 4/2013 MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń polecamy – nowy dodatek z serii PRAWO DLA KADR I PŁAC

Ustawa o zfśs i rozporządzenie wykonawcze 2013 z komentarzem

– niezbędne kompendium wiedzy zarówno dla pracodawców zobowiązanych do utworzenia funduszu socjalnego, jak i dla tworzących go dobrowolnie. Znajdą w nim Państwo obszerny komentarz eksperta do każdego przepisu ustawy o zfśs, poparty m.in. stanowiskami urzędów i sądów, wzbogacony wzorami oświadczeń i regulaminów niezbędnych przy prowadzeniu działalności socjalnej.

Z komentarza dowiedzą się Państwo m.in.:

  • czy z funduszu socjalnego można finansować zakup np. świadczeń okolicznościowych, koszt spotkań integracyjnych,
  • jak włączyć do kręgu osób uprawnionych do świadczeń z zfśs osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy,
  • do złożenia jakich dokumentów i wykazania jakich danych o sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej pracownika może zobowiązać pracodawca pracownika ubiegającego się o pomoc z funduszu – czy w ten sposób nie dojdzie do naruszenia dóbr osobistych pracownika

Czytaj także

Aktualizacja: 02.08.2013

Autor:

specjalista ds. prawa pracy

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Bezrobotny - umowa o dzieło. /Fot. ShutterStock
Bezrobotny - umowa o dzieło. /Fot. ShutterStock

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK