| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Młodociani - zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Młodociani - zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Młodociani są w sposób szczególny chronieni przez przepisy prawa pracy. W celu ochrony ich praw wprowadzono bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Czas pracy

Czas pracy młodocianego został uregulowany w sposób odmienny. Osoba w wieku do 16 lat nie może pracować dłużej niż 6 godzin na dobę. Natomiast młodociany w wieku powyżej 16 lat nie pracuje powyżej 8 godzin na dobę. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Nie ma znaczenia, czy odbywa się ona w godzinach pracy.

Gdyby dobowy wymiar czasu pracy młodocianego był dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca musi zapewnić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut. Wlicza się ją do czasu pracy. Dla porównania pracownikom pełnoletnim przysługuje przerwa wymiarze 15 minut, jeśli w ciągu dobry pracują dłużej niż 6 godzin.

Zobacz również: Forum Kadry

Praca w godzinach nadliczbowych

Pracą w godzinach nadliczbowych jest wykonywanie obowiązków pracowniczych ponad normy czasu pracy stosowane dla konkretnego pracownika oraz ponad przedłużony dobowy wymiar wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy.

Jednak nie zawsze praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana. Zgodnie z art. 203 Kodeksu pracy nie wolno zatrudniać młodocianych w godzinach nadliczbowych. Jest to zakaz bezwzględny.

Zobacz: Jak rozliczać godziny nadliczbowe

Pora nocna

Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W w przypadku pracowników poniżej 16 lat oraz młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, i młodocianych nieposiadających kwalifikacji do odbycia przygotowania zawodowego pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00. Pracodawca ma ponadto obowiązek zapewnienia młodocianemu przerwy w pracy obejmującej porę nocną, która powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin. Co więcej, młodemu pracownikowi w każdym tygodniu pracy przysługuje prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Powinien on obejmować niedzielę.

Warto wspomnieć, że zakaz zatrudniania w porze nocnej obejmuje również:

  • kobiety w ciąży (art. 178 § 1 Kodeksu pracy),
  • pracowników (kobiety i mężczyźni), którzy złożyli oświadczenie, że opiekują się dzieckiem do lat 4 i chcą skorzystać z przepisów ochronnych dla rodziców (art. 1891 Kodeksu pracy),
  • pracowników niepełnosprawnych, przy czym nie dotyczy to osób zatrudnionych przy pilnowaniu lub tych, którym na pracę w porze nocnej zezwolił lekarz sprawujący opiekę zdrowotną nad pracownikami danego pracodawcy (art. 15–16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Zobacz: Wykonywanie pracy w nocy

Naruszenie praw pracowniczych

W razie naruszenia zakazu zatrudniania młodocianych w porze nocnej czy godzinach nadliczbowych pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Zgodnie z art. 281 Kodeksu pracy kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK