| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Prawo do przerwania stażu

Mimo faktu, że długość odbywania stażu jest z góry ustalona, w praktyce mogą się zdarzyć okoliczności uzasadniające zakończenie stażu przed terminem. Starosta w okresie stażu ma prawo, na wniosek stażysty lub z urzędu, rozwiązać z organizatorem stażu umowę w przypadku nierealizowania jej przez organizatora stażu lub niedotrzymania warunków jego odbywania.

Organizator stażu regularnie zleca stażyście zadania całkowicie odbiegające od programu stażu, które są realizowane w godzinach nadliczbowych. Taka sytuacja może być powodem skierowania przez stażystę wniosku o rozwiązanie umowy stażu.

Z wnioskiem o zakończenie stażu przed terminem może wystąpić również organizator stażu. Uprawnienie do pozbawienia prawa kontynuowania stażu przysługuje staroście w następujących przypadkach:

  • nieusprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż 2 dni,
  • naruszania podstawowych obowiązków wynikających z regulaminu pracy (np. zakaz spożywania alkoholu czy narkotyków na terenie zakładu),
  • usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej realizację programu stażu.

Bezrobotny, odbywający staż przy precyzyjnej obróbce metalu, w wolnym czasie złamał rękę w nadgarstku. Obrażenia są na tyle poważne, że uniemożliwiają stażyście wykonywanie zadań wynikających z programu stażu, do końca którego pozostały 2 tygodnie. W tym przypadku organizator stażu ma prawo domagać się przerwania stażu.

Po zakończeniu stażu każdy stażysta powinien otrzymać od pracodawcy opinię (zawiera ona informacje o zadaniach realizowanych przez stażystę). Opinię należy wydać stażyście niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od zakończenia stażu.

Podstawa prawna:

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »