| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne należą do szczególnie chronionej grupy pracowników. Przepisy przewidują dla nich urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze. Dotyczy to zatrudnionych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Czas pracy

Osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, nie będzie on mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Wymienione normy czasu pracy stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy wspomnianego zaświadczenia. Co więcej, osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Zobacz: Jak w szybkim trybie uzyskać decyzję o statusie zakładu pracy chronionej

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 18 kwietnia 2000 r. (III ZP 6/00) stosowanie skróconej normy czasu pracy wobec pracownika niepełnosprawnego podejmującego zatrudnienie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia ustalanego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 2005 r. (III PK 51/05) uznał ponadto, że ustalenie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zobacz: Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

Osobie, która została zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu wynosi 10 dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Powiększa on wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego z 20 do 30 dni lub z 26 do 36 dni. Nabycie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego następuje po przepracowaniu jednego roku, licząc od dnia zaliczenia jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności (art. 18 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Zobacz także: Urlopy

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r. (II PK 339/04) prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu. Prawo raz nabyte zachowuje się aż do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Nie ma na to wpływu zmiana pracodawcy.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY30
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem Infor.pl »