| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Student na praktyce

Styczeń i luty to dla studentów okres sesji egzaminacyjnej i ferii zimowych. Dla pracodawców bardzo często jest to okres, kiedy przyjmują studentów na praktyki zawodowe, w związku z tym ciążą na nich dodatkowe obowiązki, np. zapewnienie bezpiecznych warunków odbywania praktyki.

Niezależnie od podstawy przyjęcia studenta na praktyki – czy to w wyniku skierowania wystawionego przez uczelnię czy też w ramach realizacji wewnątrzzakładowych programów praktyk, pracodawca musi zapewnić studentom bezpieczne i higieniczne warunki.

Pracodawca musi także zapoznać praktykanta ze strukturą organizacyjną i porządkiem pracy w zakładzie, co ma na celu ułatwienie odbywania praktyk. Umożliwi to także płynną współpracę studenta z innymi pracownikami. Jeżeli więc u pracodawcy obowiązuje regulamin pracy (bo zatrudnia co najmniej 20 pracowników), to powinien udostępnić on treść tego regulaminu praktykantowi.

Ponadto pracodawca powinien zadbać o to, aby odebrać od studenta oświadczenie o obowiązku zachowania tajemnicy. Jest to szczególnie istotne, w sytuacji gdy student będzie miał dostęp do informacji poufnych.

Dodatkowo, w zależności od postanowień zawartych w porozumieniu zawartym z uczelnią, pracodawca może być zobowiązany do prowadzenia dziennika praktyk studenta.

Pracodawca wpisuje w nim m.in.:

  • czas pracy praktykanta,
  • tematy zajęć odbywanych w zakładzie pracy,
  • rodzaj umiejętności zawodowych, jakie zdobył w trakcie praktyk.

PRZYKŁAD

Pracodawca postanowił zwiększyć zatrudnienie. W związku z tym, aby wybrać najlepszego kandydata, chce wprowadzić w zakładzie program studenckich praktyk zawodowych.

Najlepszy student–praktykant po ukończeniu praktyki będzie  mógł liczyć na zatrudnienie w firmie. Pracodawca w związku z tym powinien opracować regulamin praktyk, w którym określi m.in. zasady oceny praktykantów, a także przygotować umowę o praktykę spełniającą wymogi ustawy.

Ustawa o praktykach absolwenckich

Pracodawca może zorganizować praktyki studenckie bez zawierania umowy z uczelnią. Praktyka w tym przypadku odbywa się na podstawie umowy zawartej bezpośrednio między pracodawcą a studentem. Szczegóły dotyczące zawierania tego rodzaju umów zostały określone w ustawie o praktykach absolwenckich. Ustawa określa obowiązki pracodawcy, a także zasady odbywania praktyki.

Pracodawca, przyjmujący praktykanta, jest zobowiązany m.in. do takiego zorganizowania praktyki, aby student miał zapewnione odpowiednie okresy odpoczynku, odpowiednie niedyskryminujące warunki odbywania praktyki. W związku z tym praktykant nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a łącznie z godzinami nadliczbowymi 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Praktykantowi przysługuje prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze co najmniej 11 godzin i odpoczynku tygodniowego odpowiadającego co najmniej 35 godzinom. Praktykant podobnie jak etatowy pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy, jeżeli wymiar czasu pracy będzie wynosił co najmniej 6 godzin.

Pracodawca musi również zapewnić przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie pracy w nocy, zakazu dyskryminacji, zasady równego traktowania czy uprawnień z tytułu naruszenia zasady równego traktowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK