| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przysługuje pracodawcom bez względu na to, czy działają na chronionym czy na otwartym rynku pracy. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić, jest brak zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł. Chodzi tu m.in. o niespłacone pożyczki lub nienależnie pobrane dofinansowania.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń w 2013 r.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 29 października 2010 r. zrównuje od 1 stycznia 2013 r. dofinansowania dla pracodawców z tzw. otwartego rynku z tym otrzymywanym przez zakłady pracy chronionej (zpchr). Jednak w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej tzw. ustawy okołobudżetowej po raz kolejny zrównanie to zostało odroczone. A zatem przez cały 2013 r. dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie przysługiwało pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy w tej samej proporcji jak do tej pory.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniła się natomiast wysokość dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych.

Dla pracodawcy prowadzącego zpchr dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wynosi obecnie:

  • 180% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 100% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 40% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli w zakładzie pracy są zatrudnione osoby niepełnosprawne, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, to ww. kwoty dofinansowania podlegają zwiększeniu o 40% najniższego wynagrodzenia.

Natomiast pracodawcy z otwartego rynku pracy przysługuje dofinansowanie w wysokości:

  • 70% kwot przysługujących zakładom pracy chronionej – w przypadku pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 90% kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej w przypadku, gdy dofinansowanie dotyczy osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Powyższe kwoty dofinansowań obowiązują do 31 grudnia 2013 r. (patrz tabela 1).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK