| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Tabela 1. Wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych obowiązująca od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.*

Stopień
niepełnosprawności

zpchr

Otwarty rynek

bez
schorzeń
specjalnych

ze
schorzeniami
specjalnymi

bez schorzeń specjalnych
(70% kwoty
należnej zpchr)

ze schorzeniami
specjalnymi
(90% kwoty
należnej zpchr)

znaczny

2700 zł

3300 zł

1890 zł

2970 zł

umiarkowany

1500 zł

2100 zł

1050 zł

1890 zł

lekki

600 zł

1200 zł

420 zł

1080 zł

* Kwoty dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych obowiązujących w 2013 r. są obliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenie z grudnia roku poprzedniego, tj. grudnia 2012 r., które wynosiło 1500 zł.

Wypłata wynagrodzenia na konto

Od 1 grudnia 2012 r., aby otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnianych w firmie pracowników niepełnosprawnych, pracodawca ma obowiązek przekazywać wynagrodzenie:

  • na ich rachunki w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo
  • za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych (np. poczty).

A zatem, aby zachować prawo do dofinansowania, nie jest już możliwa wypłata pensji w kasie zakładu.

Pracodawca powinien uważać, aby nie spóźniać się z wypłatą. Jeżeli bowiem spóźnienie w wypłacie pensji dla pracowników niepełnosprawnych przekroczy 14 dni, pracodawca utraci prawo do dofinansowania tych wynagrodzeń.

Ponieważ w praktyce wątpliwości pracodawców budzi sformułowanie „jego rachunek bankowy”, w związku z tym organizacje Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON) oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciły się do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) z prośbą o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie „jego rachunek bankowy”. BON w piśmie z 28 września 2012 r. (sygn. BON-I-52311-348-2-PM/12) skierowanym do OBPON wyraziło pogląd, że „rachunek bankowy, na który przekazywane jest wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego, może należeć do wskazanej przez pracownika osoby, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej”.

Natomiast w piśmie z 16 października 2012 r. (sygn. BON-I-52311-375-2-PM/12) – skierowanym do POPON – BON wyraził nieco odmienny od wcześniejszego pogląd. Uznał bowiem, że przez sformułowanie „jego rachunek bankowy” należy rozumieć „przede wszystkim rachunek osobisty osoby niepełnosprawnej. Współwłasność rachunku jako forma własności również wydaje się dopuszczalna. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby, np. opiekuna, pełnomocnika, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK