| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Schorzenia szczególne w ustawie o rehabilitacji

Schorzenia szczególne w ustawie o rehabilitacji

 Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w kilku przepisach wskazuje pewne rodzaje niepełnosprawności, z którymi przepisy wiążą określone skutki prawne. Dotyczy to m.in. możliwości uzyskania statusu zakładu pracy chronionej czy też udzielania ulg we wpłatach na PFRON, a także dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Te same schorzenia (pkt 1-5) wymienione zostały również w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji. Schorzenia te uprawniają pracodawcę do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika w wyższej kwocie, o ile schorzenia te zostały wymienione w orzeczeniu potwierdzającym niepełnosprawność pracownika. W tym przypadku nie można udokumentować wystąpienia schorzenia poprzez jakiekolwiek zaświadczenia lekarzy.

W przypadku ubiegania się o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej (zpchr) (czy też utrzymania tego statusu) art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b wskazuje trzy rodzaje schorzeń, które uprawniają pracodawcę do wliczenia pracownika do wskaźnika zatrudnienia, którego osiągnięcie warunkuje przyznanie statusu zpchr. Są to: choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe oraz osoby niewidome. Te same schorzenia uwzględniane są, jeśli pracodawca chce być uprawniony do ulgi w podatku od nieruchomości czy też podatku rolnego.

Biorąc pod uwagę poszczególne przepisy ustawy o rehabilitacji należy zauważyć, że poszczególne przepisy ustawy o rehabilitacji posługują się innymi rodzajami schorzeń, a także sposób ich dokumentowania może być odmienny. W związku z powyższym pracodawcy powinni pamiętać o tych odmiennościach, stosując przepisy ustawy o rehabilitacji.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżenia (Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK