| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wypełnić formularz INF-D-P po zmianie przepisów

Jak wypełnić formularz INF-D-P po zmianie przepisów

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za wrzesień br., w formularzu INF-D-P wykazują kwotę minimalnego wynagrodzenia w wysokości 1386 zł (minimalne wynagrodzenie obowiązujące w grudniu 2011 r.). Taka zmiana w formularzu INF-D-P obowiązuje od 25 października 2012 r.

Od 1 września br. obowiązuje nowa maksymalna kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jest to konsekwencja zmiany minimalnego wynagrodzenia, od którego jest ustalane dofinansowanie – z dotychczasowej kwoty 1276 zł na obecną 1386 zł, tj. o 110 zł.

Następstwem zmiany w wysokości podstawy, od której jest ustalane dofinansowanie, jest w tym zakresie m.in. modyfikacja miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D-P).

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń tej grupy zatrudnionych, zgodnie z objaśnieniem w poz. 50 do informacji INF-D-P, począwszy od wynagrodzeń wypłacanych za wrzesień do grudnia 2012 r. wykazują kwotę minimalnego wynagrodzenia w wysokości obowiązującej w grudniu 2011 r., tj. 1386 zł (§ 1 rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych obowiązującego od 25 października br.).

W poprzednim stanie prawnym minimalne wynagrodzenie, jakie pracodawcy powinni wykazywać przy ustalaniu maksymalnych kwot dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, stanowiła kwota 1276 zł (minimalne wynagrodzenie obowiązujące w grudniu 2009 r.).

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie www.pfron.org.pl, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych jest zróżnicowane ze względu na rodzaj pracodawcy i wynosi:

1. Dla pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej:

  • 180% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 115% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 45% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Wymienione wyżej kwoty dofinansowania należy zwiększyć o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych (art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji).

2. Dla pracodawców z otwartego rynku pracy:

  • 70% kwot przysługujących zakładom pracy chronionej,
  • 90% kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej w przypadku, gdy będzie ono dotyczyć osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Obowiązujące od września do grudnia br. kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze względu na rodzaj pracodawcy

Stopień niepełnosprawności

Otwarty rynek

ZPCHR

znaczny

umiarkowany

lekki

znaczny

umiarkowany

lekki

ze schorzeniami specjalnymi

2744,28 zł

1933,47 zł

1060,29 zł

3049,20 zł

2148,30 zł

1178,10 zł

bez schorzeń specjalnych

1746,36 zł

1115,73 zł

436,59 zł

2494,80 zł

1593,90 zł

623,70 zł

Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie i terminowo poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75% tych kosztów.

Podstawa prawna:

  • art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.),
  • art. 10, art. 12 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 226, poz. 1475 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1162),
  • § 4 pkt 1 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK