| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > ZFRON po utracie statusu zakładu pracy chronionej

ZFRON po utracie statusu zakładu pracy chronionej

Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest funduszem tworzonym co do zasady przez pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej. Jednak, jak się okazuje, utrata statusu zpchr nie musi oznaczać likwidacji przez pracodawcę zfron.

Pracodawca przekazuje:

  • 25% zaliczek na zfron, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi od 25 do 30%, a pozostałą część do urzędu skarbowego;
  • 50% zaliczek na zfron, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi od 30% do 35%, a pozostałą część do urzędu skarbowego;
  • 75% zaliczek na zfron, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi od 35% do 40%, a pozostałą część do urzędu skarbowego;
  • 100% zaliczek na zfron, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 40%.

Pracodawca odprowadza zaliczki zgodnie z art. 38 ust. 2a jedynie przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym pracodawca utracił status zpchr, pod warunkiem osiągania wymaganego w ustawie o rehabilitacji wskaźnika zatrudnienia ogółem oraz osób niepełnosprawnych. Z powyższego wynika również, że po utracie statusu zpchr pracodawca jest zwolniony z dokonywania wpłat zaliczek na podatek do PFRON.

Natomiast tak samo jak i w czasie posiadania statusu zpchr zfron może być zasilany środkami pochodzącymi z zapisów i darowizn, z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku, ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych z zfron, w części niezamortyzowanej.

Zasady wydatkowania zfron określają przepisy ustawy o rehabilitacji, a także rozporządzenia MPiPS z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 245, poz. 1810 ze zm. – zwanego dalej rozporządzeniem). Z przepisów tych wynika, że środki zfron nie mogą być wydatkowane na dowolne cele. Przepisy wskazują rodzaje wydatków, jakie mogą być finansowane z zfron – tj. rehabilitacja zawodowa, społeczna i lecznicza oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Wydatki, które nie spełniają powyższego warunku, nie mogą być poniesione ze środków zfron.

Należy podkreślić, że zasady wydatkowania środków zfron po utracie statusu zpchr są identyczne do tych, jakie obowiązują pracodawców prowadzących zpchr. Oznacza to, że nadal ma obowiązywać zakładowy regulamin wykorzystania środków zfron, te same wydatki objęte są limitem pomocy de minimis, pracodawca nadal musi prowadzić ewidencję środków zfron, dokonywać płatności bezpośrednio z rachunku zfron (wyjątek stanowi pomoc indywidualna, gdzie istnieje możliwość wypłaty z rachunku zfron gotówki do kasy zfron, z której następnie wypłacana jest pomoc indywidualna). Ponadto nadal co najmniej 15% środków ma być przeznaczonych na indywidualne programy rehabilitacji, a co najmniej 10% na pomoc indywidualną. Pracodawców obowiązuje 7-dniowy termin na przekazanie uzyskanych środków na rachunek zfron.


 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK