| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Z 1276 zł do 1386 zł wzrosła podstawa do ustalania wysokości dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jednocześnie przyznanie dofinansowania będzie uzależnione od formy przekazania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego i terminowości wpłaty składek do ZUS. Takie m.in. zmiany wprowadza ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany dotyczą także wpłat na PFRON, szczególnie z tytułu niezapewniania wymaganego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Prezes Zarządu PFRON będzie mógł dodatkowo przeprowadzić kontrolę u sprzedającego (pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, osiągającego odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będącego wytwórcą usługi – z wyjątkiem handlu lub produkcji) lub nabywcy (pracodawcy zobowiązanego do wpłat na PFRON) w zakresie prawidłowości realizacji przepisów o ulgach we wpłatach na PFRON. Dotychczas mógł on gromadzić dowody i analizować treść porozumień między sprzedającym a nabywcą tylko w ramach postępowania podatkowego prowadzonego u nabywcy korzystającego z ulg. Niezłożenie deklaracji lub informacji miesięcznej i rocznej odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych m.in. przez pracodawców osiągających określone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną do 500 zł (art. 56a po nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).

WAŻNE!

Niezłożenie deklaracji lub informacji m.in. przez pracodawców osiągających określone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną do 500 zł.

Orzekanie o niepełnosprawności

Trzeci obszar zmian dotyczy uszczelnienia systemu orzecznictwa i zmian organizacyjnych w systemie orzekania o niepełnosprawności, które ten system racjonalizują, ale też powodują, że pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych będzie mógł go lepiej kontrolować. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie kompetencji pełnomocnika w zakresie nadzoru nad orzekaniem o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zakłady aktywności zawodowej

Ostatnia grupa zmian w ustawie dotyczy funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej. Zostały zrównane uprawnienia wszystkich zakładów do korzystania z dotacji PFRON, również z dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Dotychczas tylko zakłady aktywności zawodowej prowadzone przez organizacje pozarządowe mogły korzystać z pomocy PFRON z przeznaczeniem na ogólne funkcjonowanie i równolegle z dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Dofinansowania nie mogły otrzymać zakłady prowadzone przez samorząd, ponieważ zabraniały im tego przepisy ustawy o finansach publicznych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (w dniu oddania numeru do druku ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK