| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Z 1276 zł do 1386 zł wzrosła podstawa do ustalania wysokości dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jednocześnie przyznanie dofinansowania będzie uzależnione od formy przekazania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego i terminowości wpłaty składek do ZUS. Takie m.in. zmiany wprowadza ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany dotyczą także wpłat na PFRON, szczególnie z tytułu niezapewniania wymaganego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Prezes Zarządu PFRON będzie mógł dodatkowo przeprowadzić kontrolę u sprzedającego (pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, osiągającego odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będącego wytwórcą usługi – z wyjątkiem handlu lub produkcji) lub nabywcy (pracodawcy zobowiązanego do wpłat na PFRON) w zakresie prawidłowości realizacji przepisów o ulgach we wpłatach na PFRON. Dotychczas mógł on gromadzić dowody i analizować treść porozumień między sprzedającym a nabywcą tylko w ramach postępowania podatkowego prowadzonego u nabywcy korzystającego z ulg. Niezłożenie deklaracji lub informacji miesięcznej i rocznej odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych m.in. przez pracodawców osiągających określone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną do 500 zł (art. 56a po nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).

WAŻNE!

Niezłożenie deklaracji lub informacji m.in. przez pracodawców osiągających określone wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną do 500 zł.

Orzekanie o niepełnosprawności

Trzeci obszar zmian dotyczy uszczelnienia systemu orzecznictwa i zmian organizacyjnych w systemie orzekania o niepełnosprawności, które ten system racjonalizują, ale też powodują, że pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych będzie mógł go lepiej kontrolować. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie kompetencji pełnomocnika w zakresie nadzoru nad orzekaniem o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zakłady aktywności zawodowej

Ostatnia grupa zmian w ustawie dotyczy funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej. Zostały zrównane uprawnienia wszystkich zakładów do korzystania z dotacji PFRON, również z dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Dotychczas tylko zakłady aktywności zawodowej prowadzone przez organizacje pozarządowe mogły korzystać z pomocy PFRON z przeznaczeniem na ogólne funkcjonowanie i równolegle z dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Dofinansowania nie mogły otrzymać zakłady prowadzone przez samorząd, ponieważ zabraniały im tego przepisy ustawy o finansach publicznych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (w dniu oddania numeru do druku ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK