| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy dokonują obowiązkowych miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), jeśli nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

Przepisy ustawy o rehabilitacji wskazują również wprost, którzy pracodawcy z mocy prawa są zwolnieni z obowiązku dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. Na chwilę obecną do grupy pracodawców zwolnionych z wpłat należą pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość. Ponadto wpłat nie muszą dokonywać również placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne. Dotyczy to również przedstawicielstw i misji zagranicznych. Wpłat nie dokonują także pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6 proc.

Obowiązek dokonywania wpłat nie dotyczy ponadto tych pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na liczbę zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Jeszcze we wrześniu br. na mocy art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji z wpłat zwolnione są publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Natomiast na mocy art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986; dalej zwana nowelizacją) nastąpi zmiana w tym zakresie. Wskutek tej zmiany rozszerzone zostanie grono pracodawców zwolnionych z miesięcznych wpłat na PFRON o:

1)    domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej;
2)    hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej;
3)    publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi
o ile nie działają w celu osiągnięcia zysku.

    Powyższa zmiana zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia nowelizacji. Z uwagi na to, że nowelizację ogłoszono w Dzienniku Ustaw w dniu 31 sierpnia 2012 r., to przepis art. 21 ust. 2e w nowym brzmieniu wejdzie w życie w dniu 1 października 2012 r.
    Oznacza to, że od października br. zmniejszy się liczba pracodawców zobowiązanych do dokonania miesięcznej wpłaty na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych o tych  pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji obowiązującym w nowym brzmieniu. 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
  • ustawa z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012, poz. 986)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK