| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Nasza firma jest zobowiązana do wpłat na PFRON. Pod koniec sierpnia br. dokonaliśmy zakupu usługi sprzątania na kwotę 18 950 zł od pracodawcy, który w sierpniu zatrudniał 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników jest zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych), a 15 pracowników jest zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Słyszeliśmy, że zakup usługi od pracodawcy, który zatrudnia głównie niepełnosprawnych, może skutkować obniżeniem wpłaty na PFRON. Czy to prawda? Jak dokonać takiego obniżenia i czy jest ono stałe czy jednorazowe?

Pracodawca, od którego zakupili Państwo usługę sprzątania, jest uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON, ponieważ osiągnął ponad 30% wskaźnik zatrudnienia pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Aby mogli Państwo skorzystać z obniżenia, należy w terminie uregulować należność za zrealizowaną usługę. Niezwłocznie po otrzymaniu należności sprzedający przekaże Państwu informację o kwocie obniżenia. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Od 1 stycznia 2011 r. wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), który osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, będących:

  • niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
  • niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Warunkiem obniżenia wpłat jest:

  • terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz
  • otrzymanie informacji o kwocie obniżenia.

Z przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że tzw. pracodawca sprzedający zatrudniał w sierpniu br. 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników było zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a 15 pracowników było zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Pracodawca ten osiągnął zatem 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tzw. schorzeniami szczególnymi):

50 etatów x 30% = 15 etatów.

W związku z tym jest on uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON.

Aby móc skorzystać z obniżenia wpłat na PFRON, muszą Państwo uregulować należność za zrealizowaną usługę sprzątania w terminie określonym na fakturze. W przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. Niezwłocznie po otrzymaniu należności pracodawca sprzedający ma obowiązek przekazać Państwu informację o kwocie obniżenia.

WAŻNE!

Nieterminowe uregulowanie należności za zrealizowaną usługę lub produkcję uniemożliwia obniżenie wpłaty na PFRON na podstawie informacji od sprzedającego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK