| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Czy pracodawca może dokonać obniżenia wpłat na PFRON

Nasza firma jest zobowiązana do wpłat na PFRON. Pod koniec sierpnia br. dokonaliśmy zakupu usługi sprzątania na kwotę 18 950 zł od pracodawcy, który w sierpniu zatrudniał 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), z czego 20 pracowników jest zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych), a 15 pracowników jest zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Słyszeliśmy, że zakup usługi od pracodawcy, który zatrudnia głównie niepełnosprawnych, może skutkować obniżeniem wpłaty na PFRON. Czy to prawda? Jak dokonać takiego obniżenia i czy jest ono stałe czy jednorazowe?

WAŻNE!

Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

Ponieważ są Państwo zobowiązani do wpłat na PFRON, składają Państwo do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni deklarację DEK-I-0 i w tym terminie dokonują również wpłaty na PFRON. Obniżenie wpłaty na PFRON może nastąpić w pierwszej deklaracji składanej przez Państwa po otrzymaniu informacji o kwocie przysługującego obniżenia. W przypadku otrzymania informacji przed 20. dniem miesiąca obniżenie wpłaty mogą Państwo uwzględnić w deklaracji za miesiąc poprzedni.

PRZYKŁAD

Pracodawca otrzymał informację o kwocie przysługującego obniżenia 18 sierpnia br., w związku z tym mogła być ona uwzględniona już w deklaracji składanej za lipiec. Natomiast jeżeli pracodawca otrzymał informację 25 sierpnia, to może ją wykorzystać w deklaracji składanej za sierpień.

Wypełniając deklarację miesięcznych wpłat na PFRON DEK-I-0, powinni Państwo w części D2 (dotyczącej obniżenia należnej wpłaty) w pozycji 27 podać informację o przysługującej kwocie obniżenia z tytułu dokonanych zakupów u określonej grupy sprzedających. Jeżeli natomiast kwota obniżenia przewyższy 80% wpłaty na PFRON, do której uiszczenia są Państwo zobowiązani w danym miesiącu, to w części D3 deklaracji DEK-I-0 w pozycji 31 należy podać informację o pozostałej niewykorzystanej kwocie obniżenia.

Podstawa prawna:

  • art. 21, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1707
  • § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalania wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz – Dz.U. Nr 44, poz. 231
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »