| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Przyjęcie do pracy pracowników młodocianych może być korzystne dla pracodawcy. Wiąże się jednak z licznymi obowiązkami. Pracownicy młodociani nie mogą też wykonywać wszystkich prac. Należy pamiętać, że naruszanie przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych jest wykroczeniem zagrożonym karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Młodocianym korzystającym z urlopu wypoczynkowego przysługuje za ten czas wynagrodzenie, a w przypadku niewykorzystania urlopu w naturze – ekwiwalent pieniężny.

Pracodawca zatrudniający młodocianego ucznia szkoły dla pracujących jest ponadto zobowiązany do udzielenia mu urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych. Wymiar tego urlopu nie powinien przekraczać łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się w takim przypadku do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 205 § 4 Kodeksu pracy).

Uwaga! Obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Najnowszy projekt zmian z 26 lipca 2012 r. został zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany mają głównie charakter porządkowy i polegają na:

1) rezygnacji z określenia minimalnego okresu trwania nauki zawodu, który wynosi obecnie 24 miesiące,

2) dostosowaniu do zmienionych przepisów oświatowych używanego w rozporządzeniu nazewnictwa i pojęć.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2012 r. Na dzień oddania numeru do druku projekt zmian nie został podpisany przez Prezesa Rady Ministrów.

Podstawa prawna:

  • art. 22 § 3, art. 55 § 1, art. 134, art. 190, art. 191, art. 194–196, art. 198, art. 201–205, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,
  • § 2 i załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (Dz.U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.),
  • § 1–4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz.U. Nr 214, poz. 1808),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK