REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca nie musi posiadać statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, żeby uzyskać ulgi we wpłatach na PFRON. Aby je uzyskać, wystarczy zakupić usługę od pracodawcy, który osiągnął odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest zobowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadających różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; zwanej dalej ustawą o rehabilitacji).

Autopromocja

Przepisy ustawy o rehabilitacji przewidują jednak kilka wyjątków od powyższej zasady. Mianowicie, mimo nieosiągania 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych z wpłat zwolnieni są pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Ta grupa pracodawców została całkowicie zwolniona z obowiązku osiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Natomiast pracodawcy, którzy muszą dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych, mogą obniżyć wysokość kwoty podlegającej wpłacie. Możliwość taką przewiduje art. 22 ustawy o rehabilitacji, który określonej grupie pracodawców przyznaje prawo do udzielania ulg we wpłatach na PFRON. Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków określonych w ustawie.

Wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących:

  • osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym lub
  • osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – w wysokości co najmniej 30%.

Z brzmienia tego przepisu wynika, że podmiot uprawniony do udzielania ulg wcale nie musi posiadać statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej. A zatem pracodawcy niezapewniający warunków pracy chronionej po osiągnięciu powyższego wskaźnika zatrudnienia ogółem oraz osób niepełnosprawnych mogą udzielać ulg we wpłatach na PFRON swoim kontrahentom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osiąganie odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest tylko jednym z warunków, które należy spełnić, aby móc udzielać ulg we wpłatach. Kolejnym jest to, aby nabywca wywiązał się ze swojego obowiązku i terminowo uregulował należność za zrealizowaną produkcję lub usługę. Termin ten powinien być wskazany na fakturze. Przepisy zobowiązują sprzedającego do tego, aby wystawił nabywcy fakturę jako potwierdzenie dokonania sprzedaży usługi lub produkcji, gdyż dopiero terminowe opłacenie faktury przez nabywcę umożliwi sprzedającemu wystawienie informacji o kwocie obniżenia wpłaty. Wystawienie przedmiotowej informacji powinno nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu wpłaty.

Przepisy ustawy o rehabilitacji wskazują, w jaki sposób należy wyliczyć kwotę ulgi. Do wyliczenia kwoty obniżenia wykorzystuje się następujący wzór:


Pk/Po x Wnzu/ZON x (ZON – 0,06 x ZOG),

gdzie:

Pk – przychód ze sprzedaży własnych usług, z wyłączeniem handlu, lub produkcji sprzedającego, realizowanych w danym miesiącu na rzecz pracodawcy zobowiązanego do wpłat,

Po – rzychód ogółem uzyskany w danym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub usług (z wyłączeniem handlu),

Wnzu – kwota wynagrodzeń wszystkich pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pomniejszona o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne,

ZON – stan zatrudnienia wszystkich pracowników niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

ZOG – stan zatrudnienia ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Powyższy wzór odwołuje się do pojęcia „własnej usługi lub własnej produkcji”. Problemy pracodawców z definiowaniem tego pojęcia w poszczególnych przypadkach wyjaśniło Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w swoich stanowiskach. Pracodawcy udzielający ulg powinni pamiętać, że wykonanie usługi przez inne podmioty (podwykonawców) nie będzie stanowić usługi własnej, a tym samym nie da pracodawcy możliwości udzielenia ulgi. Natomiast w przypadku korzystania z pracowników innej firmy przy wykonywaniu usługi lub produkcji takie działanie nie wyłącza możliwości wystawienia kontrahentowi ulgi. Należy jednak pamiętać o tym, że kwoty wynagrodzeń tych osób nie są uwzględniane przy obliczaniu kwoty obniżenia, a zatem nie wpływają na wysokość kwoty ulgi, bez względu, czy sytuacja dotyczy pracowników tymczasowych czy też osób skierowanych do pracy w ramach niekwalifikowanego leasingu pracowników.

Ponadto BON w stanowisku z 30 kwietnia 2012 r. (sygn. BON-I-5231–136–2-LK/2012) wyraziło następującą opinię „w sytuacji zaistnienia okoliczności wpływających na wysokość kwoty ulgi (...), które nastąpiły po jej naliczeniu, należy dokonać korekty wystawionej informacji o wysokości obniżenia”. Jeśli nabywca wykorzystał całą ulgę w zawyżonej kwocie, wówczas zdaniem BON, również ma obowiązek dokonania korekty deklaracji wpłat na PFRON oraz uiścić kwotę stanowiącą różnicę między kwotą wpłaty należnej do zapłaty po dokonaniu obniżenia w ostatecznie ustalonej kwocie uwzględniającej o wysokości ulgi a kwotą wpłaty należnej do zapłaty po dokonaniu obniżenia we wstępnie ustalonej kwocie.

Przepisy art. 22 ustawy o rehabilitacji ograniczają możliwość wykorzystania przysługującej ulgi w pewnych sytuacjach. W przypadku gdy kwota obniżenia przewyższa 80% kwoty obowiązkowej wpłaty w danym miesiącu, wówczas różnicę zalicza się na poczet następnych miesięcy. Co ważne, pracodawca ma 12 miesięcy od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia na wykorzystanie przysługującej mu kwoty obniżenia. Ponadto w sytuacji gdy kwota obniżenia jest wyższa niż wartość realizowanej usługi lub produkcji, obniżenie przysługuje jedynie do wysokości kwoty wskazanej na fakturze.

Instytucja udzielania ulg we wpłatach na PFRON jest niejako alternatywą dla pracodawców, którzy są zobowiązani do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON z tytułu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. A jednocześnie wspiera tych pracodawców, którzy przez zatrudnianie osób niepełnosprawnych spełniają warunki określone w art. 22 ustawy o rehabilitacji w zakresie udzielania ulg. Dzięki temu zwiększa się atrakcyjność ich usług i produktów na rynku.



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA