| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe regulacje w sprawie refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych

Nowe regulacje w sprawie refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych

30 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Zgodnie z nowymi przepisami starosta nie może odmówić skierowania bezrobotnego do podmiotu ubiegającego się o refundację, u którego bezrobotny ten był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację. W związku z tym podmioty takie będą również mogły ubiegać się o refundację.

Termin zwrotu refundacji w części dotyczącej VAT

W rozliczeniu przedkładanym staroście w celu uzyskania refundacji podmiot ubiegający się o refundację musi wykazać kwoty wydatków, uwzględniając podatek od towarów i usług (czyli kwoty brutto). Ponadto podmiot musi również podać informację, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wykazanych wydatkach lub prawo do zwrotu podatku naliczonego.

W umowie o refundację podmiot korzystający z refundacji zobowiązuje się do zwrotu równowartości podatku naliczonego odliczonego lub zwróconego zgodnie z ustawą o VAT. Chodzi o VAT zawarty w cenie towarów i usług, których koszt został pokryty refundacją.

W nowych przepisach zostały określone terminy, w jakich zwrot ten musi nastąpić. Zgodnie z tymi przepisami zwrot musi nastąpić w terminie:

  • określonym w umowie o refundację, nie dłuższym jednak niż 90 dni od dnia złożenia przez podmiot, przedszkole, szkołę lub producenta rolnego deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu – w przypadku gdy z deklaracji za dany okres rozliczeniowy wynika kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,
  • 30 dni od dnia dokonania przez urząd skarbowy zwrotu podatku na rzecz podmiotu, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego – w przypadku gdy z deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu, za dany okres rozliczeniowy wynika kwota do zwrotu.

Regulacje przejściowe

Do umów o refundację oraz umów o dofinansowanie zawartych przed 30 kwietnia br. mają zastosowanie przepisy dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Natomiast wnioski o refundację lub dofinansowanie, które zostały złożone, a nie zostały rozpatrzone do końca kwietnia br., będą oceniane na podstawie nowych regulacji. Jeśli wspomniane wnioski będą wymagały uzupełnienia w zakresie wynikającym z nowych regulacji, należy je uzupełnić w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.

Podstawa prawna

  • § 2 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej – Dz.U. z 2012 r., poz. 457
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK