| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe regulacje w sprawie refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych

Nowe regulacje w sprawie refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych

30 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Zgodnie z nowymi przepisami starosta nie może odmówić skierowania bezrobotnego do podmiotu ubiegającego się o refundację, u którego bezrobotny ten był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację. W związku z tym podmioty takie będą również mogły ubiegać się o refundację.

Termin zwrotu refundacji w części dotyczącej VAT

W rozliczeniu przedkładanym staroście w celu uzyskania refundacji podmiot ubiegający się o refundację musi wykazać kwoty wydatków, uwzględniając podatek od towarów i usług (czyli kwoty brutto). Ponadto podmiot musi również podać informację, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wykazanych wydatkach lub prawo do zwrotu podatku naliczonego.

W umowie o refundację podmiot korzystający z refundacji zobowiązuje się do zwrotu równowartości podatku naliczonego odliczonego lub zwróconego zgodnie z ustawą o VAT. Chodzi o VAT zawarty w cenie towarów i usług, których koszt został pokryty refundacją.

W nowych przepisach zostały określone terminy, w jakich zwrot ten musi nastąpić. Zgodnie z tymi przepisami zwrot musi nastąpić w terminie:

  • określonym w umowie o refundację, nie dłuższym jednak niż 90 dni od dnia złożenia przez podmiot, przedszkole, szkołę lub producenta rolnego deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu – w przypadku gdy z deklaracji za dany okres rozliczeniowy wynika kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,
  • 30 dni od dnia dokonania przez urząd skarbowy zwrotu podatku na rzecz podmiotu, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego – w przypadku gdy z deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu, za dany okres rozliczeniowy wynika kwota do zwrotu.

Regulacje przejściowe

Do umów o refundację oraz umów o dofinansowanie zawartych przed 30 kwietnia br. mają zastosowanie przepisy dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Natomiast wnioski o refundację lub dofinansowanie, które zostały złożone, a nie zostały rozpatrzone do końca kwietnia br., będą oceniane na podstawie nowych regulacji. Jeśli wspomniane wnioski będą wymagały uzupełnienia w zakresie wynikającym z nowych regulacji, należy je uzupełnić w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.

Podstawa prawna

  • § 2 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej – Dz.U. z 2012 r., poz. 457

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK