| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Zmiany umowy o pracę można dokonać za zgodą pracownika w drodze porozumienia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na taką zmianę, to można zmienić mu normy czasu pracy zawarte w umowie w formie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 Kodeksu pracy). W takim przypadku nowe podwyższone normy czasu pracy będą obowiązywały pracownika (pod warunkiem że je zaakceptuje) po okresie wypowiedzenia.

Jednak normy czasu pracy nie należą do podstawowych elementów umowy o pracę i najczęściej nie są w tej umowie zawierane. Wówczas nie ma potrzeby zmieniać umowy o pracę pracownikom niepełnosprawnym. W tej sprawie można też spotkać odmienne stanowisko. Część ekspertów prawa pracy uważa bowiem, że wydłużenie norm czasu pracy pogarsza warunki pracy pracownika i dlatego trzeba mu dać wypowiedzenie zmieniające. Tego poglądu nie można jednak uznać za prawidłowy, ponieważ trudno wypowiedzieć element umowy o pracę, którego w tej umowie nie ma. Poza tym do zmiany norm czasu pracy dochodzi w omawianej sytuacji z mocy prawa, na skutek zmiany przepisów.

Pracodawca powinien natomiast przekazać pracownikom niepełnosprawnym informację o zmianie warunków zatrudnienia. W informacji tej należy podać nowe obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Pracodawca powinien taką informację przekazać w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian, tj. do 31 stycznia 2012 r., a w przypadku, gdy rozwiązanie umowy miałoby nastąpić przed tym terminem, nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

Informację o zmianie warunków zatrudnienia trzeba zmienić bez względu na to, czy pracodawca podał wprost, jakie normy czasu pracy obowiązują pracownika, czy tylko wskazał przepisy, które te normy określają. Dotychczas bowiem normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym były określone w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej... Natomiast od 1 stycznia 2012 r., jeżeli pracownik nie będzie pracował w skróconych normach czasu pracy, to będą one wynikały z art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Jeżeli skrócone normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych były określone w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, wówczas nowe normy czasu pracy będą obowiązywały pracowników niepełnosprawnych dopiero po zmianie tych przepisów wewnątrzzakładowych.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, § 32, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 15 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »