| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.

Od 1 czerwca 2011 r. wszedł w życie art. 20c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm. – zwana dalej ustawą o rehabilitacji) nowelizujący zasady korzystania przez osoby niepełnosprawne z uprawnień w niej określonych.

Przepisy, do których odnosi się art. 20c, dotyczą następujących kwestii:

  • czasu pracy, w tym zatrudniania w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych,
  • przerwy w pracy,
  • urlopów wypoczynkowych,
  • zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Uprawnienie to przysługuje wszystkim osobom, bez względu na stopień niepełnosprawności. Natomiast na podstawie art. 15 ust. 2 czas pracy osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normy czasu pracy z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o rehabilitacji obowiązują od dnia następującego po przedłożeniu pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Przepisy ustawy przewidują 2 przypadki, w których powyższe normy czasu pracy nie znajdują zastosowania. Dotyczą one:

  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
  • osób, które uzyskały zgodę lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad takimi osobami.

W odniesieniu do tych osób stosuje się ogólne przepisy Kodeksu pracy w zakresie norm czasu pracy.

Na mocy przepisów ustawy o rehabilitacji pracodawcy nie mogą zatrudniać osób z niepełnosprawnością w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej – zakaz ten nie dotyczy pracowników opisanych powyżej w pkt 1 i 2. Po nowelizacji zakaz ten obowiązuje pracodawców od dnia wliczenia danej osoby do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co generalnie następuje od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Z kolei przepisy art. 17 ustawy o rehabilitacji przewidują dodatkową przerwę w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek w wymiarze 15 minut, która jest wliczana do czasu pracy. Z uprawnienia tego mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na wymiar zatrudnienia czy też stopień niepełnosprawności. Warto zaznaczyć, że jest to dodatkowa przerwa w pracy. A zatem w sytuacji, gdy na mocy art. 134 k.p. osobie niepełnosprawnej przysługuje przerwa w wymiarze co najmniej 15 minut, wówczas pracownik taki dysponuje dwiema przerwami lub jedną łączną.

Z dodatkowej przerwy osoba niepełnosprawna może korzystać dopiero od dnia zaliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a więc od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na podstawie art. 19 ustawy o rehabilitacji mają także prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Polecamy artykuły

Autor:

doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

POPON
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK