| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Od 2 lat nieprzerwanie zatrudniamy 26 pracowników, w tym 8 osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 osoby – o umiarkowanym i 1 osobę – o znacznym. W związku z tym posiadamy status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, stosownie do treści art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czy w związku z ostatnimi nowelizacjami tej ustawy przy niezmienionym stanie zatrudnienia utrzymamy swój status?

W przypadku gdy po 1 stycznia 2012 r. stan zatrudnienia w firmie nie zmieni się, pracodawca utraci status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.

Na podstawie ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw – DzU nr 226, poz. 1475; zwanej dalej ustawą zmieniającą – w definicji pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej zostały zmienione wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych (w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym). Dotychczas wskaźniki te wynosiły co najmniej 40%, w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych miały stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. (data wejścia w życie przepisu nowelizującego) wskaźnik ten będzie wynosił 50%, w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych powinny stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Nie zmienią się natomiast wskaźniki dotyczące zatrudnienia m.in. niewidomych i psychicznie chorych.

Pracodawcy, którzy przed nowelizacją uzyskali status zakładu pracy chronionej, a nie będą mieli wymaganego poziomu zatrudnienia ustalonego po nowelizacji przepisów, będą zobowiązani do zwiększenia wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie do 30 czerwca 2012 r. W przeciwnym razie zostaną pozbawieni uprawnień wynikających z tego statusu (art. 11 ustawy zmieniającej).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »