| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa

Dofinansowanie, jakie może uzyskać bezrobotny na podjęcie działalności gospodarczej, wzrosło do wysokości 20 629 zł. Powyższą kwotę można przeznaczyć na zakup urządzeń oraz wyposażenia koniecznego dla rozpoczęcia działalności. Należy ją rozdysponować w ciągu 30 dni od dnia podjęcia działalności.

Prawo do ubiegania się o dotacje z Funduszu Pracy na otwarcie własnej firmy mają osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy (dalej: PUP). Dotacje przyznaje się na wniosek bezrobotnego złożony we właściwym PUP (w którym bezrobotny jest zarejestrowany). Niektóre urzędy pracy wymagają oprócz wniosku dodatkowych dokumentów, np. biznesplanu. Taki wniosek można pobrać z każdego urzędu pracy. Dotacji z Funduszu Pracy udziela starosta odpowiedni dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnego albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Z powodu oszczędności państwa kwoty przeznaczone na aktywizację bezrobotnych, jakimi dysponują poszczególne urzędy, mogą być mniejsze nawet o 70% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oznacza to, że mniej osób uzyska dotacje. Większe szanse na ich otrzymanie będą mieć ci, którzy złożą wniosek jako pierwsi.

Osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, a prowadziła w przeszłości działalność gospodarczą, również może się starać o dotację PUP, pod warunkiem że działalność została zakończona co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Wymagane jest wtedy podanie przyczyny zakończenia. Urzędnicy mają obowiązek rozpoznać wniosek w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku jego nieuwzględnienia wymagane jest podanie przyczyn takiej decyzji.

Maksymalna wartość dotacji, jaką może uzyskać bezrobotny, wynosi sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość dotacji zmienia się co kwartał i jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez Główny Urząd Statystyczny. Przeciętne wynagrodzenie za IV kwartał 2010 r. wyniosło 3438,21 zł, w związku z tym od marca 2011 r. maksymalna dotacja przyznana bezrobotnemu wyniesie jego sześciokrotność, czyli 20 629,26 zł (6 x 3438,21 zł). Dla porównania w poprzednim kwartale maksymalna kwota dotacji wynosiła ok. 19,2 tys. zł, a więc jej wzrost nastąpił o ok. 1400 zł. Powyższe wytyczne będą stosowane przez powiatowe urzędy pracy do końca maja 2011 r.

W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, wysokość przyznawanych środków nie może przekraczać czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (13 752,84 zł) na jednego członka założyciela spółdzielni oraz trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia (10 314,63 zł) na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu. Dotacje PUP należy przeznaczyć na inwestycje o charakterze jednorazowym, czyli mogą to być narzędzia potrzebne do pracy, np. kamera, wiertarka czy komputer. Od urzędu pracy zależy, na co można wykorzystać dofinansowanie, więc każdy urząd może to uregulować w inny sposób. Jest to każdorazowo regulowane w umowie.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK