| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy możliwe jest zatrudnienie na stanowisku kierowcy osoby posiadającej orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności

Czy możliwe jest zatrudnienie na stanowisku kierowcy osoby posiadającej orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności

Chcemy zatrudnić na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego pracownika, który ma lekki stopień niepełnosprawności. Pracownik ma niewielką wadę słuchu. Czy możemy zatrudnić pracownika z wadą słuchu na stanowisku kierowcy?

Nie ma przeciwwskazań prawnych, aby osoba posiadająca lekki stopień niepełnosprawności spowodowany wadą słuchu mogła podjąć pracę na stanowisku kierowcy. Warunkiem jej zatrudnienia będzie jednak uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarza medycyny pracy.

UZASADNIENIE

Osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom lekarskim(art. 229 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego konieczne jest uzyskanie przez pracownika zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań przed jego przystąpieniem do pracy.

WAŻNE!

Lekki stopień niepełnosprawności pracownika nie przesądza o braku możliwości zatrudnienia go na stanowisku kierowcy.

Osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności pod względem fizycznym może być kierującym pojazdem, jeżeli w wyniku badania lekarskiego nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (art. 87 ust. 2 ustawy — Prawo o ruchu drogowym). W omawianej sytuacji stwierdzenie, czy osoba będzie zdolna do wykonywania pracy kierowcy, należy do lekarza medycyny pracy.

Aktualnym orzeczeniem lekarskim dopuszczającym pracownika do pracy jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być on dopuszczony do pracy. Orzeczenie zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

Ponadto należy pamiętać, że kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (art. 39j ustawy o transporcie drogowym).

Podstawa prawna

  • art. 229 Kodeksu pracy,
  • art. 87 ustawy z 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.),
  • art. 39j ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »