| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę

Stabilność zatrudnienia członka spółdzielni jest realizowana również przez stabilność samej spółdzielczej umowy o pracę. Zasadą jest, że rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę w czasie trwania członkostwa jest niedopuszczalne, a umowa może być rozwiązana jedynie w przypadkach przewidzianych w Prawie spółdzielczym.

Jeżeli umowa ma być rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia przewidzianego w Kodeksie pracy, może to nastąpić w razie:

  • zmniejszenia stanu zatrudnienia spółdzielni, jeżeli jest to podyktowane gospodarczą koniecznością, a rada nadzorcza spółdzielni podejmie w tym zakresie stosowną uchwałę,
  • przyznania członkowi prawa do emerytury (art. 187 Prawa spółdzielczego).

W pierwszym przypadku rozwiązanie umowy zależy co najmniej od 2 czynników:

  • gospodarczej konieczności, przez którą należy rozumieć sytuację, gdy przy obecnym poziomie zatrudnienia sens gospodarczy istnienia spółdzielni zostałby podważony,
  • uchwały o zmniejszeniu zatrudnienia, co wymaga z kolei zgody co najmniej większości członków rady co do wystąpienia gospodarczej konieczności uzasadniającej zmniejszenie stanu zatrudnienia.

Przesłanki rozwiązania spółdzielczej umowy o pracę bez wypowiedzenia są równie rygorystyczne. Rozwiązanie takie może nastąpić na podstawie Kodeksu pracy z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 i 55 k.p.). A zatem Prawo spółdzielcze nie przewiduje rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie niemożności dalszego zatrudnienia członka z jego winy (postanowienie SA w Katowicach z 23 czerwca 1995 r., III APr 21/95).

Oprócz tego rozwiązanie umowy jest możliwe na skutek nieuzasadnionej odmowy przyjęcia przez członka nowych warunków pracy lub płacy, a także na mocy porozumienia stron przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez członka członkostwa.

Ze względu na powyższe kryteria, rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę może być w praktyce niemożliwe, a przynajmniej poważnie utrudnione.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK