| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Utrata statusu zakładu pracy chronionej wiąże się z kilkoma ważnymi skutkami dla pracodawcy, np. zmniejszeniem kwot dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Przede wszystkim jednak wiąże się to z utratą zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Niewykorzystane środki tego funduszu według stanu na dzień utraty statusu zakładu pracy chronionej podlegają niezwłocznie wpłacie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (art. 33 ust. 7 ustawy o rehabilitacji). Jednak przywołanego przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy likwidacja zakładu następuje w związku z przejęciem zakładu przez inny zakład pracy chronionej lub w wyniku połączenia z takim zakładem, a niewykorzystane środki funduszu podlegają przekazaniu w terminie do 3 miesięcy na fundusz rehabilitacji zakładu przejmującego zakład likwidowany.

Wpłacie do PFRON podlega także kwota odpowiadająca kwocie wydatkowanej ze środków funduszu rehabilitacji na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu – w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, ustalonymi przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych na dzień utraty statusu zakładu pracy chronionej (art. 33 ust. 7a ustawy o rehabilitacji).

Jednak przepisy ustawy o rehabilitacji przewidują wyjątek od obowiązku wpłaty do PFRON wszystkich środków funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W przypadku utraty statusu zakładu pracy chronionej i osiągania stanu zatrudnienia ogółem w wysokości co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 25% pracodawca zachowuje fundusz rehabilitacji i niewykorzystane środki tego funduszu (art. 33 ust. 7b). Taki pracodawca, mimo że utracił status zakładu pracy chronionej, stosuje wszystkie przepisy dotyczące obowiązków związanych z posiadaniem zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Płatnicy podatku, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, a zatrudniają osoby niepełnosprawne, pobierają od tych osób zaliczki na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 ustawy o PIT oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych tym osobom (za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód osoby niepełnosprawnej przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT).

Polecamy artykuły

Autor:

doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

POPON
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK