| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Brak możliwości ubiegania się o dofinansowanie na pracownika, który stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia, wynika z tego, że nie zostanie spełniony jeden z warunków koniecznych od 1 stycznia 2009 r. – mianowicie nie wystąpi tzw. efekt zachęty, czyli wzrost zatrudnienia w firmie.

PFRON opublikował na swojej stronie internetowej (www.pfron.org.pl) stanowisko w sprawie konieczności wystąpienia „efektu zachęty”, które przedstawiamy poniżej:

Ustalanie efektu zachęty

Stosownie do art. 48a ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a tej ustawy, które stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 TFUE, jest udzielane zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz.Urz. WE L 214 z 09.08.2008, str. 3). W myśl art. 45 ww. rozporządzenia Komisji ma ono zastosowanie do pomocy publicznej udzielanej po 1 stycznia 2009 r. W odniesieniu do dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych należy je zatem stosować począwszy od dofinansowania należnego za styczeń 2009 r.

Zgodnie z interpretacją Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z 2 lipca 2010 r., znak: BON-I-52311-240-2-LK/2010, mając na uwadze konieczność stosowania w pierwszej kolejności wykładni funkcjonalnej ww. rozporządzenia Komisji (oraz kierunek wykładni wyznaczony motywem nr 28 tego rozporządzenia) – należy wskazać, że pracodawca, który przed 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę będącą osobą sprawną i nadal zatrudniał ją, gdy po tej dacie stała się osobą niepełnosprawną – nie spełnia warunków, by uznać wspomnianego pracownika za zatrudnionego w warunkach efektu zachęty lub w warunkach uprawniających do wyłączenia obowiązku ustalania efektu zachęty. Analogiczna ocena dotyczy sytuacji, gdy pracownik został zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. jako osoba pełnosprawna i następnie stał się osobą niepełnosprawną. Mając na uwadze, że okres, w którym ustala się efekt zachęty obejmuje miesiąc podjęcia zatrudnienia przez pracownika niepełnosprawnego – bez ponownego podjęcia zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną nie można w przypadku wspomnianych osób ustalić efektu zachęty.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK